Протести у Вірменії та російські миротворці: що відомо про припинення війни в Нагірному Карабасі
Протести у Вірменії та російські миротворці: що відомо про припинення війни в Нагірному Карабасі

Протести у Вірменії та російські миротворці: що відомо про припинення війни в Нагірному Карабасі

На Кавказі гаряче. Вірмени обурені, азербайджанці ж радіють. Баку та Єреван підписали угоду про завершення війни в Нагірному Карабаху. Вночі домовленість почала діяти. Звісно, руку до цього доклала і Росія, яка вже почала диктувати свої умови сторонам. Хроніки миру та війни на Кавказі від кореспондентки "5 каналу" Мирослави Танської.

Ось так у Єревані відреагували на рішення влади щодо припинення війни у Нагірному Карабаху. Тисячі людей вийшли на протести. Вони не задоволені угодою і вважають, що це – цілковита втрата своїх територій.

Згідно угоди Вірменія виводить свої війська із Нагірного Карабаху, складає зброю та віддає частину територій Азербайджану. Таку угоду щодо припинення війни у регіоні підписали Єреван та Баку, за посередництва Росії. Фактично, це повна капітуляція для Вірменії. Опозиція ж країни вже думає про те, як можна анулювати угоду та відправити у відставку прем’єра Нікола Пашиняна.

Тим часом, протестувальники прийшли до його резиденції, де він мешкає із родиною і пограбували. Вкрали комп’ютер, годинник, парфуми, водійське посвідчення та інші речі. Дісталося від незадоволених і спікеру парламенту. Його витягли з машини, у якій він проїжджав повз будинок уряду та побили.

А ось так реагують в Азербайджані. Угода у громадян викликає суцільне задоволення та радість. Люди влаштовують гучні святкування.

"Дякую нашим мученикам. Дайте їм сили і усім тих, хто причетний до завершення цього. Це прекрасний день для нас, нашої нації, коли наші землі нарешті звільняться", – говорить Сахіб Ейюбов, мешканець Баку.

Угоду про завершення конфлікту у Нагірному Карабаху підписали напередодні – прем’єр-міністр Вірменії та президент Азербайджану. Відбулося усе за посередництва Кремля, а саме російського лідера Путіна. А от президент Вірменії про доленосне рішення дізнався взагалі із соціальних мереж. Угода почала діяти від першої ночі за місцевим часом.

І попри незадоволення людей, за словами прем’єра Вірменії Пашиняна, це рішення – найкраще з можливих за такої ситуації.

"Це ще не перемога, але і не поразка. Ми ніколи не розглядали варіант програшу. Проте цей крок має стати початком нашої нової ідентичності та переродження. Ми повинні проаналізувати роки нашої незалежності і створити план майбутнього, щоби не допускати колишніх помилок. Я вклоняюся всім солдатам, генералам, мученикам та волонтерам, хто захищав нашу країну ціною своїх життів. Саме вони зберегли нашу територію. І тому ми боротимемося до кінця. Ми переможемо", – йдеться у заяві Нікол Пашинян, прем’єр-міністр Вірменії.

А пізніше, як пише Ройтерз, Пашинян заявив: пішов на такий крок через наполягання армії. Президент Азербайджану ж після підписання угоди переконаний: Вірменія – капітулювала.

"Довга окупація завершена. Ця угода дозволяє нам повернути окуповані території без кровопролиття. Ми зробимо це за дуже короткий час, ймовірно до кінця місяця. Ми горді за наших людей та нашу армію. Я щасливий, що нам вдалося підписати цю історичну угоду", – заявляє Ільхам Алієв, президент Азербайджану.

Серед пунктів угоди, окрім припинення бойових дій, повернення біженців додому, обмін полоненими та тілами загиблих. Відновлення всіх економічних і транспортних зв'язків.

Росія ж відповідно до угоди відрядила у регіон своїх миротворців – приблизно дві тисячі військовослужбовців. Вони перебуватимуть там 5 років, але з правом залишитися на довше. З собою росіяни прихопили 90 бронетранспортерів та кілька сотень одиниць іншої техніки.

Зайде до Нагірного Карабаху і Туреччина. Президент Азербайджану заявив, що Анкара теж відправить своїх військових. При чому за його словами, це буде спільна миротворча місія Туреччини та Росії – у межах нового формату. Але Путін усе заперечує. Офіційна ж Анкара уже привітала Баку.

За кілька годин до підписання угоди над територією Вірменії збили російський військовий гелікоптер. Загинули двоє військових. Зробили це азербайджанські військові. Заявляють, що помилково. А тому готові просити вибачення в Росії, а також сплатити всі компенсації. А напередодні у Баку заявили про звільнення Шуші. Це ключове місто Карабаху, яке відкриває шлях на столицю невизнаного регіону Степанакерт.

Шуша – розташоване на височині, за кілька хвилин від Степанакерта. Місто стало відкритим для обстрілів згори. ЗМІ повідомляли, що вірмени почали масово звідти виїжджати. Хоча у Єревані забороняла про це говорити. Старий конфлікт за Нагірний Карабах з спалахнув 27 вересня. У його розв'язані Баку та Єреван звинувачували одне одного.

Мирослава Танська, "5 канал"

Джерело матеріала
loader
loader