Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного Центром прав людини Zmina та Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. Із 12 до 16 вересня 2020 року соціологи опитали 2 тис. людей у всіх областях України, окрім непідконтрольних територій.
Дослідники виявили, що 63% підтримали заборону проведення масових заходів для більш ніж 10 осіб, зокрема культурних, розважальних та спортивних. 60% українців вважають обґрунтованою й заборону на проведення релігійних зібрань у культових спорудах.
Понад половину опитаних погодилися з доцільністю заборони транспортного сполучення між країнами, а 57% підтримали вимогу самоізоляції для людей 60+ років. Заборону роботи закладів громадського харчування підтримали 56%.
Необґрунтованими обмеженнями опитані назвали заборону руху громадського транспорту в населених пунктах (27% за, 68% проти) та заборону транспортного сполучення між населеними пунктами (28% за, 68% проти). 32% опитаних підтримали заборону на перебування на вулицях без документів. Заборону відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, спортивні та дитячі майданчики підтримали 36% респондентів, проти – 59%.
Дослідження показало, що карантинні обмеження більше підтримувала молодь 18–29 років. Частіше обґрунтованими обмеження вважали жінки, ніж чоловіки.
Політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина сказав, що зазвичай українці погоджуються з необхідністю тих обмежень, які не стосуються їхнього повсякденного життя, або тих, де владі вдалося пояснити потенційні ризики масового поширення епідемії. «Для зменшення соціальної напруги й сприйняття політики протидії захворюваності уряду потрібно регулярно і детально пояснювати, чому введено саме такі обмеження і навіщо вони потрібні», — додав він.
Нагадаємо, за результатами дослідження ЦЕДЕМ, 30% опитаних готові підтримувати організації громадянського суспільства через відсотковий механізм, а 54,7% воліють, щоб ці кошти витрачалися безпосередньо на активності ОГС. Також українці провалили іспит на податкову обізнаність.
Інші нещодавні опитування показали, що 57% українців вважають, що в майбутньому в Україні говоритимуть переважно державною мовою, найбільше українців непокоїть на місцях поширення наркотиків, нетверезі водії, хулігани. У ході дослідження також з'ясували, що українці не довіряють жодному правоохоронному органу країни.
Згідно з іншим дослідженням Фонду «Демократичні ініціативи», 84% громадян підтримали би незалежність України на гіпотетичному референдумі.
Фото: Центр прав людини Zmina