СБУ відкриває радянські архіви про спецоперації КДБ проти "націоналістичних колядників"
СБУ відкриває радянські архіви про спецоперації КДБ проти "націоналістичних колядників"

СБУ відкриває радянські архіви про спецоперації КДБ проти "націоналістичних колядників"

КИЇВ. 6 січня. УНН. Служба безпеки України відкриває радянські архіви щодо секретних доносів про підготовку "окремими націоналістично налаштованими особами" новорічних колядок, передає УНН із посиланням на Facebook-сторінку СБУ.

"Сьогодні українці можуть вільно святкувати Різдво, вітати колядками рідних і сусідів. Але ще менш ніж пів століття тому радянська влада розгорнула цілу каральну операцію проти української інтелігенції за новорічно-різдвяні вертепи", - зазначають у СБУ.

Так, за даними спецслужби, одна з таких репресивних історій розпочалася на початку 1972 року, і в таємних повідомленнях керівництву КДБ фігурувала як операція "Блок".

Повідомляється, що ввечері в одній з квартир разом з колядниками зібралися Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Калинець, Марія й Ганна Садовські та інші українські митці. Вони ходили вітати друзів, серед яких було чимало видатних українців.

А вже 13 січня 1972 року КДБ відзвітувало секретарю ЦК Компартії України Шелесту про офіційний початок операції.

Розпочались обшуки та затримання у Києві та Львові. Серед арештованих за справою "Блок" були Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, онука Івана Франка Зіновія, Іван Світличний та інші.

"Репресії тривали і згодом. На початку 1974 року на ім’я нового секретаря ЦК Компартії України Щербицького було направлено секретний донос про підготовку "окремими націоналістично налаштованими особами новорічних колядок". Радянська влада застосувала вже відточені методи тиску — прослуховування телефонних розмов, стеження, посилені загони міліції та "дружинників" у місцях появи колядників. Однак попри це, багато людей все одно зберігали вірність традиціям", - повідомили у СБУ.

Нагадаємо, раніше в Україні з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій опублікували колекцію документів про долі "Розстріляного відродження", яка показує, як приховувалася правда.

Джерело матеріала
loader
loader