Інститут масової інофрмації до сьомої річниці окупації Криму проаналізував, як українські онлайн-медіа пишуть на кримську тематику. За даними ІМІ, кількість матеріалів про Крим зросла в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Так, 2020 року за п'ять днів моніторингу в лютому зафіксовано 314 новин, а в березні 2021 року за п'ять діб вийшло 469 матеріалів.
Заяви української влади
На заяви української влади, присвячені окупації півострова, припадає трохи більш ніж 20% загальної кількості новин про Крим. Найбільше українські політики говорили про новий формат деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих АР Крим та м. Севастополя, який назвали «Кримська платформа». До неї, власне, українська влада і закликала приєднатися міжнародну спільноту.
Права людини
На тему порушень прав людини на окупованому півострові припало 18% новин зі згадками про Крим. Левову частку цих новин становили повідомлення про затримання та арешт журналіста Радіо Свобода Владислава Єсипенка, якого окупанти називали «українським агентом». Акції, заяви, хроніки окупації 16% матеріалів про окупований півострів пов'язані із заявами, акціями та хроніками окупації. І більшість матеріалів у цій категорії стосується хронік окупації. Частина цих матеріалів подавалась у ракурсі «здавання» півострова українською владою ще задовго до самої окупації.
Міжнародні заяви
10,5% матеріалів кримської тематики припало на заяви іноземних політиків. Майже всі медіа, які підлягали моніторингу, розмістили новину про виступ Президента Литви Гітанаса Науседи у Верховній Раді. Цим виступом Науседа викликав овації українських нардепів, оскільки виголосив свою промову українською мовою, якою, на жаль, володіють не всі народні обранці в Україні.
Водопостачання Криму
Водним проблемам окупованого півострова присвячено 9% матеріалів. Тоді як у російських медіа цій темі в середньому приділялося 16% матеріалів на кримську тематику, про це писав ІМІ у своєму дослідженні.
Інші теми
Окрім вищеописаних у висвітленні Криму були новини на теми життя на півострові, «святкування» окупації, тролінгу російських дипломатів, маєтку Віктора Медведчука та Оксани Марченко у Криму.
Експерти IMI зауважують, що кримська тематика залишається актуальною для українських ЗМІ. Однак висвітлення ситуації на півострові є радше ситуативним, ніж запланованим. Рівень матеріалів обмежений малою кількістю правдивої інформації з Криму і небезпекою роботи на півострові українських журналістів, яких арештовують і називають шпигунами.
Детально з матеріалами дослідження можна ознайомитись за активним посиланням.
Моніторинг проходив протягом 15–19 березня 2021 року. Аналізувалися 19 популярних онлайн-видань: obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua, liga.net, ukrinform.ua, zn.ua, censor.net.ua, bykvu.com, znay.ua, politeka.ua, suspilne.media, korrespondent. Під моніторинг потрапили всі інформаційні повідомлення, що стосувалися Криму та кримської тематики.
Написання цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.
Фото: Alexxx Malev/Flickr