Великдень, або Світле Христове Воскресіння – давнє й дуже шановане християнське свято. Воно символізує перемогу Ісуса Христа над смертю, адже він віддав своє життя за гріхи людей і спасіння людського роду від страшних бід.
Для багатьох християн Світле Христове Воскресіння – найбільш очікуваний, світлий і радісний день, до котрого вони заздалегідь ретельно готуються. Великодню, як відомо, передує суворий багатоденний Великий піст. Він є своєрідною підготовкою до цього важливого свята, шляхом напруженої духовної праці. Впродовж семи тижнів посту християни обмежують себе у харчуванні та інших задоволеннях, а також приділяють багато часу молитві та покаянню, аби очиститися й гідно зустріти Світле Христове Воскресіння.
Як вираховується дата Великодня
Світле Христове Воскресіння – перехідне свято, тобто не має фіксованої дати й кожного року припадає на різні дні. Це пов’язано з тим, що згідно із церковним уставом, дата його святкування визначається на підставі сонячного і місячного календарів, а також з урахуванням декількох критеріїв.
Так, Великдень обов’язково припадає на недільний день й завжди відзначається після юдейської Пасхи.
Крім того, Світле Воскресіння Христове святкується після першого повного місяця, який настає після весняного рівнодення. Якщо ж повня настає раніше ніж 21 березня, то великоднім вважається наступний повний місяць. При цьому, якщо повня випадає на неділю, то Великдень буде наступної неділі.
Найпростіший спосіб визначити дату свята – скористатися пасхалією. Це спеціальний календар, в якому Великдень вказаний на багато років уперед.
Християни західного і східного обрядів використовують різні пасхалії. Так, православна церква, як правило, використовує олександрійську пасхалію, тоді як католицька – григоріанську.
Великдень 2021: коли святкують православні й католики
У християн східного обряду Світле Христове Воскресіння у 2021 році, згідно із олександрійською пасхалією, припадає на 2 травня.
Перед цим світлим днем православні християни впродовж 47 днів дотримуватимуться суворого Великого посту – з 15 березня по 1 травня.
Християни західного обряду у 2021 році відзначатимуть Великдень дещо раніше – 4 квітня. Святу також передуватиме Великий піст, який розпочнеться за 45 днів до Великодня.
Особливості святкування Великодня
Дату свята Світлого Христового Воскресіння важливо знати, щоб гідного підготуватися до цього важливого дня. Слід, зокрема, приготувати смачні паски, пофарбувати яйця і приготувати різні святкові страви для святкового меню.
До того ж потрібно зібрати великодній кошик та сходити на святкову службу до церкви, щоб освятити різноманітні смаколики. Тому до свята Великодня готуються всі без винятку члени родини, навіть маленькі дітки.
Вам також може бути цікаво:
- Привітання з днем весілля: найкращі побажання нареченим у віршах, прозі та листівках
- Свята у квітні: які події та знаменні дати будемо відзначати наступного місяця
- Коли Вербна неділя 2021: дата свята та звідки походить його назва
- Календар весіль на 2021 рік: найкращі та несприятливі дні для взяття шлюбу
- Вихідні у квітні: коли та скільки будемо відпочивати цього місяця
Читайте новини шоу-бізнесу, гороскопи на каналі УНІАН Lite в Telegram
Автор: Аліна Вишневська