Лазарева субота – християнське свято, встановлене на згадку про біблійне диво воскресіння Ісусом Христом праведного Лазаря.
Коли Лазарева субота 2021 – дата
Лазарева субота є перехідним святом і щороку його дата змінюється, залежно від дня Великодня. Відзначається вона на шостий тиждень Великого посту в суботу напередодні Вербної неділі, або свята Входу Господнього в Єрусалим.
Оскільки Вербна неділя цього року святкується 25 квітня, відповідно, Лазарева субота припадає на 24 квітня.
Події Лазаревої суботи
Воскресіння Лазаря – останнє велике диво Ісуса Христа, здійснене ним за життя. Події того дня описує євангеліст Іоанн. Згідно із ним, праведний Лазар жив у селищі неподалік Єрусалима під назвою Віфанія. Ісус вважав його другом і часто навідував сім'ю праведника.
Лазар помер від серйозної недуги за 4 дні до приходу Спасителя. Покійного поховали в печері. Дізнавшись про це, Христос вирушив до місця поховання.
Ісус звелів відвалити камінь від печери, в якій поховали Лазаря. Потім він виголосив фразу: "Лазарю, вийди сюди". Померлий тут же встав і вийшов зі свого поховання. Звістка про воскресіння швидко поширилася по всій Юдеї.
В’їжджаючи після цього до Єрусалиму на невеликому віслюку, Ісуса Христа зустрічали як царя, який виявився сильнішим за смерть і переміг її. Саме після дивовижного воскресіння Лазаря первосвященики вирішили знищити Ісуса.
Воскреслий праведний Лазар прожив ще 30 років, проповідуючи слово Боже.
Як прийнято відзначати Лазареву суботу
У Лазареву суботу православні йдуть до церкви, де за бажанням причащаються. Священнослужителі же змінюють темні шати на святкові.
Під час церковної служби віряни просять Бога про виконання бажань, а також зцілення близьких від душевних і фізичних хвороб. Якщо немає можливості сходити до храму, то моляться вдома.
Цього дня прийнято ламати гілочки верби, які ввечері або вранці наступного дня освячують у церкві. У народі з цього приводу говорили: "Святий Лазар за вербою лазив". Освяченій вербі приписують різні магічні і цілющі властивості. Її зберігають удома за іконами впродовж року.
З нагоди свята дозволяються певні послаблення в дотриманні Великого посту – можна вживати ікру, рослинну олію та червоне вино.
Що не можна робити у Лазареву суботу
Оскільки свято припадає на Великий піст, його не рекомендовано пишно й гучно відзначати.
Як і в будь-яке велике церковне свято, не можна цього дня займатися домашніми справами та сільськогосподарськими роботами. Не варто згадувати покійників і ходити на кладовища. Неприпустимо у це свято сваритися й бажати зла.
Прикмети на Лазареву суботу
Довкола Лазаревої суботи сформувалася низка народних прикмет. Цього дня люди намагалися передбачити погоду та, яким буде майбутній урожай. Ось деякі найвідоміші із них:
якщо цієї суботи їжаки та змії показуються зі своїх укриттів – значить, нових холодів не передбачається;
у церкві потрібно освятити насіння (обов'язково горох), тоді воно рано зійде й буде хороший урожай;
щоб було гарне здоров'я, потрібно прочитати молитву і попросити про це Господа, однак не можна просити матеріальних благ – можна розгнівати Спасителя;
якщо на вербі розпустилося багато сережок, то рік буде дуже врожайним і радісним;
якщо дівчина хоче вийти заміж, їй потрібно приміряти весільну сукню та постати у ній перед близькими.
Вас також може зацікавити:
- Свята та вихідні в Україні 2021: календар на весь рік
- Привітання чоловікові з днем народження: найліпші побажання зі святом у віршах, прозі та картинках
- Травневі свята 2021: як відпочиватимуть українці в третій місяць весни
- Іменинники квітня: хто відзначає іменини в цьому місяці і як назвати дитину
- Свята у квітні: які події та знаменні дати будемо відзначати наступного місяця
Читайте новини шоу-бізнесу, гороскопи на каналі УНІАН Lite в Telegram
Автор: Аліна Вишневська