Український фільм «Земля блакитна, ніби апельсин» режисерки Ірини Цілик отримав спеціальний приз журі на фестивалі авторського документального кіно в Ризі «Artdocfest/Riga 2020/2021». Про це повідомили організатори кінофестивалю.
Переможців оголосили 3 травня. У конкурсі Artdocfest був представлений 21 фільм.
Список переможців:
- найкращий фільм – «Тихий голос», Река Валерік (Франція);
- спеціальний приз журі – «Земля блакитна, ніби апельсин», Ірина Цілик (Україна, Литва);
- найкраща режисура – Віктор Косаковський, «Гунда» (Норвегія, США);
- особлива згадка журі – «Байконур. Вторгнення», Дмитро Громов, Ангел Ангелов (Україна).
У конкурсі «Балтійський фокус» брали участь 10 фільмів. Переможці:
- кращий фільм – «Тривожні спогади», Еліна Ланге-Іонатамішвілі (Латвія);
- краща режисура – Гедре Жицького, «Стрибок» (Литва, Латвія, Франція);
- особлива згадка журі – «Одне життя», реж. Марія Стоните (Литва).
Фільм «Земля блакитна, ніби апельсин» розповідає про сім’ю, яка живе в «червоній зоні» Донбасу, де воєнні дії тривають вже довгий час. Долаючи щоденні травми існування в прифронтовій зоні, 36-річна Ганна сама виховує чотирьох дітей. Але, незважаючи на всі труднощі, ця родина є дуже дружною та життєрадісною. Мама й діти мають багато захоплень, грають на різних музичних інструментах і навіть знімають самотужки фільми про своє життя під час війни.
Світова прем’єра «Землі блакитної, ніби апельсин» відбулася у конкурсній секції World Documentary Competition кінофестивалю «Санденс», де стрічка отримала Премію за найкращу режисуру документального фільму. Українське кіно було вперше представлено у конкурсній програмі цього найвідомішого та найбільшого в США фестивалю незалежного кіно.
Європейська прем’єра пройшла на 70-му Берлінському кінофестивалі в рамках програми Generation 14Plus, а українська – на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA, де «Земля блакитна, ніби апельсин» стала найкращим фільмом Національного та Міжнародного конкурсів.
Стрічку визнано найкращим документальним фільмом року за версією Національної премії кінокритиків «Кіноколо». Фільм також отримав Гран-прі журі в категорії документального кіно 47-го Міжнародного кінофестивалю в Сіетлі (SIFF).
Картина отримала вже більше 20 престижних нагород, а також увійшла до офіційних програм відомих міжнародних кінофестивалів: CPH:DOX у Данії, Hot Docs у Канаді, MoMA Doc Fortnight у США, IDFA у Нідерландах – найбільшого кінофестивалю документального кіно у світі, та ще понад 70 інших фестивалів.
Фестиваль документального кіно «Артдок» засновано у 2007 році. Його президентом є українсько-російський режисер Віталій Манський. У травні 2018 року дирекція «Артдокфесту» опублікувала заяву про вимушені зміни у регламенті фестивалю та перенесла показ конкурсної програми XII «Артдокфесту» з Москви до Риги на Artdocfest/RigaIFF через цензурні, бюрократичні та політичні утиски.
Фото: Віталій Манський / Facebook