/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fb62c34b7a78e162fe4b71cae0d5b5bc8.jpg)
З бойовим винищувачем та спецзагоном – як у Мінську затримували засновника каналу NEXTA
З бойовим винищувачем та спецзагоном – у Мінську примусово посадили пасажирський літак та затримали одного з ворогів Лукашенка. Це опозиційний блогер та співзасновник Телеграм-каналу NEXTA Роман Протасевич. Його зняли з лайнера на шляху з Греції до Литви. Чоловіка звинувачують в організації масових заворушень через висвітлення антиурядових протестів у країні. Опозиція переконана: це спланована операція спецслужб, та вимагає від перевізника розслідувати інцидент. У причетність білоруського КДБ до захоплення літака вірить і Литва. Там закликали режим Лукашенка звільнити журналіста, а НАТО і ЄС втрутитися у ситуацію. Польща вимагає від Брюсселя запровадити санкції проти режиму Лукашенка за "акт державного тероризму". В Єврокомісії кажуть – наслідки для Мінська будуть. Більше про події в Білорусі дізнавалася журналістка "5 каналу" Христина Катарина.
Опозиційний білоруський блогер Роман Протасевич прямував із Атен до Вільнюса літаком Ryanair. Та до пункту призначення так і не потрапив. Над Білоруссю лайнер пішов на екстрену посадку – буцімто через мінування. Супроводжувати літак у небо здійнявся бойовий винищувач Міг-29. А до самого летовища в Мінську стягнули колону пожежних машин та карет швидкої. Коли лайнер приземлився в аеропорту столиці, пасажирам улаштували повторний огляд. Під час нього білоруські силовики затримали журналіста. А вибухівки на облавку так і не знайшли.
Роман Протасевич – учасник Революції Гідності та рік як журналіст, працював у зоні АТО на Сході України. Згодом став cпівзасновником білоруського телеграм-каналу NEXTA. Особливої популярності платформа набула під час антиурядових протестів, які почалися в країні після виборів президента. NEXTA стала одним із головних опозиційних джерел інформації про події в Білорусі, а також регулярно анонсувала нові демонстрації проти режиму Лукашенка. Нині за каналом стежать понад мільйон підписників.
"Диктатура дійшла до останньої стадії. Це повна мілітаризація. Наступних етапів немає крім розвалу цієї системи", – заявляв блогер та співзасновник телеграм-каналу NEXTA Роман Протасевич.
Торік Роман Протасевич пішов із NEXTИ та почав дописувати в інший телеграм-канал – "Беларусь головного мозга". Обидві платформи визнані екстремістськими в Білорусі. А самого журналіста внесли до списку терористів та оголосили в розшук. Його звинувачують в організації масових заворушень, грубому порушенні громадського порядку та розпалюванні ворожнечі. Блогеру загрожує до 15-ти років за ґратами. Перед вильотом Роман Протасевич розповів: в аеропорту Атен за ним стежив російськомовний чоловік та навіть намагався зняти на камеру документи журналіста, передає NEXTA. А провладний Телеграм-канал "Пул Первого" повідомляє: повернути і прийняти літак розпорядився особисто Олександр Лукашенко. Опозиція назвала інцидент не інакше, як операцією спецслужб та піратством.
"Ми вже сповістили офіс Ryanair і Міжнародну організацію цивільної авіації та вимагаємо розпочати розслідування того, що відбулося, і вжити заходів – вкрай до виключення Білорусі з ІCAO. Віднині жодна людина, яка здійснює політ над Білоруссю, не може бути впевнена у своїй безпеці. Адже режим зловживає правилами повітряного сполучення заради того, щоби захопити незгодних", – заявила опозиціонерка Світлана Тихановська.
У те, що історія з мінуванням – хитрий хід спецслужб – вірить і білоруський експерт Ігор Тишкевич. Однак каже: підстав притягнути Мінськ до відповідальності катма, бо і пілоти, і диспетчери діяли в межах міжнародного законодавства.
"У повітрі літак зобов'язаний підпорядковуватися всім вказівкам диспетчера наземного держави, над якою він знаходиться. Підстави для покарання Білорусі могли би бути лише в тому випадку, якщо б не було повідомлення про замінування. Або той же самий літак посадили силоміць і повернули з повітряного простору тієї ж Литовської Республіки. Швидше за все за Протасевичем стежили. Звісно, що у білоруського КДБ була інформація, хто є на борту – і, швидше за все, звідси пішла інформація про огляд пасажирів", – зазначає експерт українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич.
На затримання білоруського журналіста вже відреагував президент Литви Ґітанас Науседа.
"Білоруський режим стоїть за цим огидним інцидентом. Я вимагаю терміново звільнити Романа Протасевича. Закликаю союзників з НАТО і ЄС негайно відреагувати на загрозу, яку білоруський режим становить для міжнародної цивільної авіації", – заявив Ґітанас Науседа.
Злочинні дії диктаторського режиму президент Литви пообіцяв обговорити на зустрічі Ради ЄС уже в понеділок. Тим часом на офіційних сторінках Ryanair у соцмережах білоруси залишають гнівні коментарі. Перевізника звинувачують у сприянні диктатору та вбивстві пасажира. І закликають бойкотувати компанію-лоукостера.
Христина Катарина, "5 канал"

