Прожитковий мінімум: експерт розповів, які зміни чекають українців
Прожитковий мінімум: експерт розповів, які зміни чекають українців

Прожитковий мінімум: експерт розповів, які зміни чекають українців

Законопроект про формування прожиткового мінімуму, який цього тижня прийняла за основу Верховна Рада, має на меті створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму до того розміру, який реально має бути в Україні. Про це в ефірі програми "Подробиці тижня" заявив радник Президента України з економічних питань Олег Устенко.

Покращення відбудеться, але для дуже обмеженої категорії громадян, саме тих, хто зараз виживає на мінімальні доходи. Але якщо подивитися на логіку обговорення, яке зараз іде у Верховній Раді перед прийняття цього закону в першому читанні, то воно є продовженням логіки, яка є у президента країни, коли він говорить про необхідність збільшення доходів українських громадян, про необхідність боротьби з бідністю. Але водночас глава держави ставить завдання в першу чергу про необхідність економічного зростання.

Світовий досвід свідчить, що для подолання бідності економічне зростання має бути на рівні від 5% на рік. Тобто ті 4,5%, які зараз закладені в державний бюджет, недостатні для того, щоб ефективно боротися з бідністю.

Читайте также В Украине вырос прожиточный минимум: на сколько увеличили социальные выплаты

Зараз прожитковий мінімум становить 2189 гривень на одну людину, а в грудні 2024 року урядовці обіцяють 2972. Мінімальна зарплата зараз становить 6000 гривень, у січні 2024 року вона зросте до 7665. Законопроект передбачає, що прожитковий мінімум в Україні будуть встановлювати в процентному співвідношенні до середньомісячної заробітної плати в країні за рік. У 2021 році він становитиме не менше 40%. 

Це уповільнені, м'яко кажучи, темпи зростання. Але можна задекларувати збільшення прожиткового мінімуму навіть не до 40% від середньої заробітної плати, а й більше, але проблема в тому, де брати ці кошти. 

Устенко нагадав, що зміниться і методологія розрахунку прожиткового мінімуму. 

Треба пам'ятати, що прожитковий мінімум має враховувати методологію, скільки дійсно треба витрачати, аби вистачало на життя. Адже дійсно ненормально, коли ви користуєтесь якоюсь однією річчю десять років, коли в цивілізованих суспільствах користування триває шість місяців, чи коли держава визначає, скільки економити на шкарпетках.

Експерт нагадав, що прожитковий мінімум використовується для розрахунку багатьох інших виплат, які є в державному бюджеті. Зокрема на ньому базується понад 150 виплат, які стосуються соціальної сфери.

Законопроект, який розглядає парламент, передбачає прискорене підвищення прожиткового мінімуму для розрахунку соціальних виплат. У 2022 році цей показник має зрости на 14%.

 

 

Теги за темою
Економіка
Джерело матеріала
loader
loader