День Петра і Павла займає особливе місце у православному календарі літніх свят. Цих двох апостолів православна церква називає першоверховними, особливо шануючи їхню працю у поширенні християнського вчення.
Коли день Петра і Павла 2021
Свято на честь апостолів Петра і Павла щорічно відзначається в одну й ту саму дату – 12 липня. А це у 2021 році буде понеділок.
Напередодні свята традиційно завершиться Петрів піст, який цього року триватиме 14 днів: з 28 червня по 11 липня. Суть цього посту полягає в підготовці до дня пам’яті святих апостолів Петра і Павла.
Хто такі апостоли Петро і Павло
Апостол Петро походив із родини рибалки та був братом апостола Андрія Первозванного, який і привів його до Христа. При народженні його було названо Симоном. Іменем Петро, що в перекладі з грецької означає "камінь", його назвав Ісус за особливу відданість та віру, на основі котрої обіцяв створити церкву.
Водночас з його ім'ям також пов'язана історія про відречення від Христа. У ніч після арешту Ісуса Петро зі страху тричі відрікся від нього, перш ніж тричі проспівав півень. Святий відразу ж згадав пророцтво учителя та розкаявся у власній слабкості.
Петро першим із апостолів прийшов до гробу Спасителя й удостоївся побачити воскреслого Ісуса. За євангельське проповідування Петро прийняв мученицьку смерть і був розіп'ятий на хресті вниз головою.
Натомість Павло не був учнем Христа під час земного життя останнього. Савл (таке ім'я він мав до навернення у християнство) навіть брав участь у переслідуваннях християн. Одного разу, коли Савл прямував у справах до Дамаска, до нього звернувся сам Бог, покликавши до апостольського служіння. Після цього він прийняв хрещення.
За поширення Христової віри Павла прирекли на смерть – апостолу відсікли голову. Розіп'яти або стратити іншим ганебним способом його було не можна, адже він був римським громадянином.
День Петра і Павла – історія свята
Вшановувати святих Петра і Павла стали відразу після їхньої страти. За церковними переказами, смерть апостолів відбулася або в один день, або з різницею рівно в один рік.
Саму ж появу свята пов'язують із днем перенесення їх мощів у Римі, яке відбулося саме 12 липня (29 червня за старим стилем) 258 року.
Традиції свята Петра і Павла
День Петра і Павла – велике й шановане у християнстві свято. Йому передує Петрів піст, який закінчується 11 липня, тому в свято віряни можуть поласувати скоромною їжею.
Звісно ж, цього дня люди відвідували храми, де під час служби згадували діяння апостолів, їхні земні справи, молилися за здоров'я рідних і близьких.
У давнину Петрів день був календарною межею року, тому саме в цей період починалися роботи з підготовки до осені – сінокіс. У народі говорили: "Петро і Павло день збавив", "Петрівка проходить – половина літа йде".
Традиції та обряди слов'ян на Петрів день були пов'язані зі звичаями поклоніння сонцю. Існувало повір'я, що цього дня воно "грає", світить по-особливому. Молодь у ніч на Петра співала, водила хороводи та влаштовувала різні ігри, а на світанку прийнято було зустрічати схід сонця.
Шанували це свято рибалки, оскільки святий апостол Петро був із рибальської сім'ї. Йому молилися та просили гарного улову.
Вас також може зацікавити:
- Вихідні у червні 2021: скільки відпочиватимуть українці в перший місяць літа
- Свята у червні: які події та знаменні дати відзначатимемо цього місяця
- Івана Купала 2021: якого числа, історія та традиції святкування
Читайте новини шоу-бізнесу, гороскопи на каналі УНІАН Lite в Telegram
Автор: Аліна Вишневська