У Чернівецькій області вода залила обійстя, потопила живність, розмила дороги
У Чернівецькій області вода залила обійстя, потопила живність, розмила дороги

У Чернівецькій області вода залила обійстя, потопила живність, розмила дороги

Буковина поволі оговтується післясильних злив, які пройшли пополудні у неділю, 20 червня. Власне, буковинці ще не відійшли і від попередніх рясних дощів, які з весни не покидають край. Селяни через це бідкаються, що не можуть зайти на ділянки, щоб прополоти городину, фермери нарікають, що важка техніка грузне у розкислому ґрунті, не дозволяючи провести обробіток і підживлення зернових культур. Тому виловлюють кожну погожу годину, щоб вийти у поле для здійснення необхідної операції.

Недільний проливний дощ, на який вкотре не поскупилося червневе небо, щонайбільше за годину підтопив придністровські села Вікно, Погорілівка, Веренчанка, Брідок, Хрещатик, Ржавинці, Репужинці, Чорний Потік, Бабин, Добринівці, Горошівці, Баламутівка, Юрківці, Боянчук, Товтри, Киселів, Кострижівка та інші населені пункти Чернівецького району.

Громаді села Вікно дісталося найбільше. Там вода залила обійстя, потопила курей та кролів, розмила дорогиі розвалила одну хатину. Потік практично знищив центр села, залив криниці, наніс гілля, змив шматки асфальту. На щастя, люди вціліли, але до всього ще й залишилися без електроенергії. Про городину теж можна забути.

Лише на території Вікнянської та Юрковецької ОТГ стихія підтопила дощовими потоками 80 житлових будинків у 8 населених пунктах, 150 присадибних ділянок у 17 населених пунктах, частково пошкодила дороги місцевого значення загальною протяжністю майже 30 кілометрів та дорожнє покриття, 9 мостів у 29 населених пунктах. На щастя, обійшлося без жертв і постраждалих.

Не обійшла негода і Хотинщину та Кельменеччину, де розбиті ґрунтові дороги після проливного дощу вкрилися озерцями, а на подвір`ях господарств стояла вода по кісточки. Місцями почала вимокати городина.  

До населених пунктів, які постраждали від негоди, поспішили рятувальники, які обстежили підтоплені ділянки сіл, встановити масштаби завданих збитків. Вони без зволікань почали відкачувати воду та прокопувати дренажі для відводу дощівки на затоплених ділянках. Від ДСНС до ліквідації наслідків негоди залучили 35 осіб та 18 одиниць техніки (з них 7 мотопомп). До кінця вихідного дня вони відкачали 1 тис. 160 м3 води з 63 присадибних ділянок та 51 житлового будинку. У понеділок зведений загін Головного управління ДСНС України в області відкачав ще 2224 кубометри води із 26 підвальних приміщень та 60 криниць, 8 сільськогосподарських угідь, присадибної ділянки, насосної станції подачі води у місті Заставна, підвалу Будинку культури у селі Юрківці, заплави у селі Вікно. Не припиняли помпувати воду і наступними днями.

Повінь на Буковині завдала збитків на десятки мільйонів гривень

Через розмиті під'їзні шляхи до населених пунктів продуктовим автівкам та «швидкій допомозі» у сіл не дібратися. Туди дістаються лише поліція та ДСНС, і то на автомобілях-амфібіях.

Внаслідок зливних дощів стався зсув верхніх шарів ґрунту у селі Горішні Шерівці. Власники будинку Надія та Сергій Танасюки розповіли, що через постійні дощі, які були протягом останніх тижнів, ґрунт тиснув на бетон. Він не витримав і рухнув, потягнувши за собою частину гаража. Через перший обвал зрушилася бетонна опора. Тоді майстри розчистили дорогу і почали робити риштовку для відновлення опори. Як тільки вони пішли до хати, стався черговий обвал і зруйнував частину гаража.

- Гараж падав на моїх очах, – бідкається пані Надія. – Я завмерла на місці, було дуже страшно. Там були клітки з кролями, вольєр з голубами. Деякі голуби порозліталися, багатьох подавило. Роботи тут дуже багато, потрібно зробити нові бетонні опори, дренажний відвід води. І хоч би хтось з влади відреагував на цю ситуацію, щось допомогли, чи технікою чи матеріалами. Всім байдуже.

Загалом встановлено, що понад 80 будинків у зоні стихії потребують відновлення, а два виявилися непридатними для проживання.

Як зазначив керівник краю Сергій Осачук, до ліквідації наслідків долучилися не тільки ДСНС, а й органи місцевого самоврядування, підприємці, всі, хто тільки міг надати допомогу і техніку. Вже створено комісії, які здійснюють дворовий обхід. Ми вже знаємо алгоритм роботи з торішнього досвіду, знаємо, що потрібно поставитися до цього дуже відповідально, максимально все фіксувати. У нас є допомога від держави, дзвонив президент, прем'єр-міністр. Кошти з резервного фонду будуть терміново направлені на відновлення дорожнього покриття і мостів.

Сергій Осачук додав, що ліквідація наслідків буде довгою, у тому числі й тому, що прибирання принесеного водою намулу – дуже трудомістка і копітка робота, яку не можна зробити великою технікою.

Тим часом, уже на ранок 21 червня рівень води почав поступово знижуватися, залишалися підтопленими підвальні приміщення у 29 житлових будинках та 87 присадибних ділянках у 15 населених пунктах. Там працюють надзвичайники. Однак продовжував підніматися рівень води у річках регіону, що особливо тривожить підприємців Калинівського ринку.  

Стихія непередбачувана, її наслідки ніхто не може передбачити. Люди свідомі цього. Тому особливо не нарікають, а дякують Богові, що зберіг їм здоров’я. Десь тліє надія, що держава все-таки компенсує збитки від стихії. А доки вона надійде, а досвід підказує, що прийде вона нескоро, селяни й підприємці самотужки взялися розчищати вулички і дороги, ремонтувати хати, рятувати залишки врожаю. 

Анатолій ІСАК

Теги за темою
Чернівецька область негода
Джерело матеріала
loader
loader