Контрабанда на Буковині: ділянка біля Красноїльська вважається найрезонанснішою
Контрабанда на Буковині: ділянка біля Красноїльська вважається найрезонанснішою

Контрабанда на Буковині: ділянка біля Красноїльська вважається найрезонанснішою

Чернівецька область. 10 кілометрів до державного кордону. Тут доглянуті сільські хати і багато новеньких, які лиш будуються. Гарні церкви, а серед бездоріжжя - каплички. Красива природа, комфортні гори. Це могло б бути раєм для якогось зеленого туризму. І рай, виявляється, таки тут є. Тільки для контрабандистів. Пекло - теж. Якщо стати на їхньому шляху.

Ділянка українсько-румунського кордону біля містечка Красноїльськ на Буковині зараз вважається найрезонанснішою. Дня немає без контрабанди!

Контрабандна ієрархія

Без цієї ланки неможлива вся схема контрабанди. "Фішкарі" - так називаються їх розвідники. Мешканці прикордоння, селяни. За словами прикордонників, як правило, до цього залучають неповнолітніх, дітей.

Інколи - це діти, які просто катаються велосипедом. Або підлітки... з дорожезною технікою на кшталт тепловізора, яку навіть не кожен боєць на фронті має. Чужинців вони починають пеленгувати ще за десятки кілометрів до найближчого села. А прикордонників – "вести" просто з-під порогу їх підрозділу. 

- Відстежуючи наші транспортні засоби, коли наш наряд виходить, вони можуть за ним на певній відстані рухатися, - розповідає перший заступник начальника відділу прикордонної служби "Яблунівка" Віталій Пліскевич.

"Фішкарі" чатують, навіть коли затишшя. Та активізуються, коли головний в ієрархії - організатор - готує інших учасників схеми до вилазки з товаром. Тоді розвідка ретельно зондує весь маршрут руху. Кажуть, за це "фішкар" отримує близько 50 доларів.

Далі схема переходить до "пачкарів". Як пояснює Віталій Пліскевич, це люди, які безпосередньо носять. "На річковій ділянці їх називають "бобрами". На гірських – "верблюди", "олені", - каже він.

Завдання "пачкарів" - чітке й зрозуміле - оперативно переправити вантаж і не попастися прикордонникам. Кожен "пачкар" на собі може нести по два, а то й більше ящиків цигарок. В кілограмах - це шістдесят і більше; у грошах - це тисяча доларів і далі.

Зазвичай, ще одна каста - водії - підвозять для них товар позашляховиками якнайближче до кордону. Групи "пачкарів", які, як правило, працюють цілими ватагами, контрабанду кріплять цупкими лямками. І це - єдине, з чим вони повертаються з-за кордону, якщо операція вдала.

Часто одна "ходка" - це, в середньому, 30 ящиків цигарок. Або з десять тисяч доларів чистого прибутку для організатора. Бо один такий "олень", "верблюд" чи "бобер" отримає всього 50 баксів. І як бонуси: всілякі травми, обмороження, передозування наркотиками.

Мовляв, без допінгу контрабандний марафон - штука нереальна. Коли за лічені хвилини потрібно "взяти" у брід річку, чи бігти гірськими хребтами від службових собак, ще й з дорогоцінним вантажем на плечах... А тому не дивно, що за них "пачкарі" не на жарт воюють з прикордонниками, якщо попадуться. 

Підрозділ "Красноїльськ" серед прикордонників вважається мало не засланням. Аби не вдаватися у подробиці, начальник відділу місцевої прикордонної служби Андрій Стібровський пояснює ТСН.Тижню так: "Відкриваєте ютуб. Пишете "Красноїльськ". Бачите – там і стріляли, і нападали на прикордонників, і чого тільки не робили…".

Такі "розбірки" тут - справа буденна. Була, принаймні, рік-два тому... Зараз, каже майор, трошки "втряслося". Можливо, через часту ротацію самих прикордонників. А, отже, не встигає контрабандний бізнес аж дуже прокрастися у підрозділ. Та все ж спокій тут - штука умовна. Лише за пару останніх місяців тільки в одному Красноїльську контрабандний "улов" - приблизно сто ящиків. Їх ціна – новенька квартира у Києві. А таких прикордонних відділень, як це, ще дев'ять на одній тільки Буковині.

Від початку року, за офіційними даними, по всій Чернівецькій області так званого пачкарства стало вдвічі більше, ніж його фіксували торік за цей же проміжок. Впійманого товару – мінімум, на десять мільйонів гривень. І можна лише уявити, скільки пройшло повз прикордонників вже і скільки ще пройде…

Техніка і технології "контрабасу"

Вантажівками і потягами. По суші, воді та у повітрі. Перекидування цигарок через кордон - штука настільки прибуткова, що обросла потужною технікою: мотоциклами, квадроциклами, всюдихідними позашляховиками… В цих місцевостях "чортопхайки" з іноземними номерами та з потужними протекторами, які коштують дорожче самої машини, - транспорт злочинців. В одне таке авто входить до 30 ящиків, або грішми – 12 тисяч доларів.

Їх можна зустріти на будь-якій вулиці. Інколи - зі слідами від куль. До всього, "пачкарі" напаковані найсучаснішими технологіями: від тепловізорів до літальних апаратів. Та страх і ненависть для прикордонників – безпілотники. Такі гаджети за раз піднімають ящик цигарок. Це - мінімум людських зусиль. І близько 500 доларів за один політ. У Європу вони літають, наче лоукости.

"Приватний кордон" та справжній контрабандист

Чернівецька область. До державного кордону - 5 кілометрів. Високогірна дорога веде до Селятина. Там – ще один прикордонний підрозділ. Обабіч дороги – згарища. Кажуть, що кілька років тому тут був прикордонний пост. Військові кажуть, що його спалили, бо заважав до прикордонних сіл ввозити цілі вантажівки цигарок.

Село Селятин, в принципі, і є кордон з Румунією. Колючий дріт тягнеться попри сільську дорогу і людські городи. Це - нормально. Не нормально інше – приватний кордон. Тут є близько десяти великих приватних територій з височезними огорожами. Паркани - у трьох метрах від дозорної стежки. Якщо на неї ступити не прикордоннику - це вже злочин.

Ці господарки, ймовірно, можуть бути і складами контрабанди, і коридором для неї. Звідси, просто з балкона, без зайвих пристроїв стеження, тепловізорів і коптерів можна відслідковувати рух прикордонників.

- Ризик дуже великий, тому нам доводиться виставляти прикордонні наряди. Вони тут цілодобово. І виходить, ніби прикордонники охороняють приватні обійстя, - розповідає прес-офіцер Чернівецького прикордонного загону Сергій Бровко.

ТСН.Тиждень ще засвітла покинув село Селятин. А затемна тут… вже стріляли автомати. "Пачкарі" спробували зіграти на зухвалості і "під носом" провернути вилазку! Невдалу. Вона їм коштувала не менше двохсот тисяч гривень.

Однак це лиш мізерна частина того, що реально відбувається на всіх рубежах нашого кордону. "Контрабас" їде, пливе і літає тонами. Схеми настільки відточені, що впіймати контрабандистів - швидше виняток, ніж правило. Та й наслідків майже ніяких. Така контрабанда - кримінал у Румунії, але не в Україні. Злочинцю - лиш штраф. Кілька тисяч гривень. Які він "відіб'є" одразу, як тільки знімуть кайданки.

Відео взято з YouTube-каналу ТСН

Теги за темою
Чернівецька область прикордонники контрабанда
Джерело матеріала
loader
loader