Затримана за стрільбу з арбалета в Полтаві може виявитись постраждалою – юрист
Затримана за стрільбу з арбалета в Полтаві може виявитись постраждалою – юрист

Затримана за стрільбу з арбалета в Полтаві може виявитись постраждалою – юрист

Полтавські правоохоронці правильно визначили кваліфікацію справи за фактом стрілянини з арбалета в полтавській школи, унаслідок якої постраждали заступник директора та вчитель.

Однак затримана 19-річна колишня учениця може стати постраждалою від іншого злочину.

Таку думку в коментарі Фактам ICTV озвучив голова адвокатського об’єднання Кравець і партнери, адвокат Ростислав Кравець.

– Частина 2 статті 115 Кримінального кодексу України – замах на умисне вбивство – є стандартною першочерговою кваліфікацією. Але в подальшому цей злочин може бути перекваліфікований, коли будуть досліджені усі подробиці, – говорить Ростислав Кравець.

Однак адвокат наголошує, що вік дівчини передбачає кримінальну відповідальність в повному обсязі.

– Хоча я вважаю, що хоч вона й повнолітня, 19 років – це все ще дитина, бо в неї остаточно не склалось бачення та немає розуміння ситуації, – зазначає Ростислав Кравець.

На переконання адвоката, потрібно призначити психіатричну експертизу, щоб встановити, чи усвідомлювала дівчина свої дії та чи є вона осудною.

– Після цього буде зрозуміло, чи можна її засуджувати чи направляти на лікування, – каже він.

Сама ситуація, коли дитина прийшла до школи й почала стріляти з арбалета в дорослих людей, є дивною, вважає експерт. Саме тому, в першу чергу, потрібно з’ясувати, що підштовхнуло дівчини до цього вчинку.

Доктор психологічних наук Інна Лук’янець у коментарі Фактам ICTV припускає, що відповідь на запитання щодо мотивів вчинку колишньої учениці полтавської школи слід шукати не в психологів.

– Тут може бути психіатрія, і, скоріше за все, в цьому випадку так і є. Щось спричинило афективний стан, так званий емоційний розлад. Тому не потрібно виключати психіатричні чинники, й говорити лише про психологію в цьому випадку було б некоректно, – переконана Інна Лук’янець.

За словами психолога, якщо дівчина пішла до школи з арбалетом, то її могли довести до такого емоційного стану.

– Може йти мова про якийсь надзвичайно травматичний досвід для людини, – переконана Інна Лук’янець.

З’ясувати, чи не цькування довело дитину до такого стану, потрібно й на думку адвоката. Однак експерт певний: довести, що дії були вчинені в стані афекту, буде складно, адже для того, щоб знайти арбалет і дійти до школи, дівчині потрібен був час.

– Стан афекту – це тимчасовий та дуже швидкий розлад свідомості. Це якби дівчину образили на вулиці, а вона схопила арбалет, який лежав поряд, і вистрелила, тоді можна було б говорити про стан афекту.

Тут, на мою думку, можна говорити про доведення до такого стану, бо ми не знаємо, що робили з цією дівчиною. Згодом вона може стати потерпілою і використання арбалета можуть кваліфікувати як перевищення необхідної самооборони, – пояснює адвокат.

Ростислав Кравець переконаний: на майбутнє такі ситуації не зможе попередити охорона в школі.

– Ну посадять в школі дідуся-охоронця. І що він зможе вдіяти? Він же не Рембо. Можуть пристрелити ще й дідуся. Уникнути таких ситуацій важко, але повинно бути належне виховання.

Провина, я вважаю, в першу чергу, лежить на батьках, вчителях і безпосередньо на директору навчального закладу. Вони фактично призвели до таких наслідків, бо людина просто так не прийде й не почне в когось стріляти, – говорить адвокат.

Превентивними заходами може стати спілкування з дітьми та збільшення кількості педагогів, які б проводили регулярно психологічні заняття для визначення стану дітей.

Надзвичайна подія в полтавській школі №11 сталася 6 вересня близько 10.00.

19-річна дівчина зайшла з арбалетом до однієї з аудиторій на другому поверсі й вистрілила у вчительку та завідувача навчального закладу.

Постраждалих каретою швидкої допомоги доставили в лікувальний заклад.

Нападницю затримали. За замах на вбивство двох або більше людей їй загрожує від 10 років до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення.

Фото: News Kharkiv

Теги за темою
Школа Нацполіція Полтава
Джерело матеріала
loader