Від 1 коп. до 1,5 грн: що українці думають про платні пакети та як діє закон
Від 1 коп. до 1,5 грн: що українці думають про платні пакети та як діє закон

Від 1 коп. до 1,5 грн: що українці думають про платні пакети та як діє закон

Вже майже тиждень в Україні – заборонили безкоштовні пластикові пакети, які зазвичай у супермаркетах та на ринках – брали досхочу. Все для того, щоби менше використовувати шкідливі для екології пакування, які розкладаються сотні років. Переробляти їх невигідно – надто брудні, а масштаби використання – шокують.

Один українець на рік споживає близько півтисячі пластикових пакетів, тоді як європеєць – менше сотні, бо в Європі на них уже діють штрафи та заборони.

Платити тепер доведеться за пакети товщиною від 15 до 50 мікрометрів, але вимірювати покупцям нічого не потрібно. Це мають робити продавці. Вони ж, в разі чого, і штраф платитимуть.

Під санкції не потрапили біорозкладні пакети та первинне надтонке пакування наприклад, для риби, м’яса та сипких продуктів, але воно дозволене лише до 2023-го року.

Однаково оцінити тонкі торбинки торговельні мережі не змогли: вартість скаче від однієї копійки аж до півтори гривні. Натомість, на ринках про закон мало хто чув. Більшість – досі роздає пакети всім охочим. Але є й такі продавці, які завжди знали ціну своїм пакетам.

Читайте
Безкоштовні заборони: скільки коштують пакети у супермаркетах

А от покупці, від яких я очікувала негативу, бо зазвичай додаткові витрати – мало кому подобаються – приємно здивували.

  • — Вже настільки екологію зашкодили, що я тільки за це. Нехай не 12 коп. коштуватимуть, нехай навіть і 10 грн, ну аби тільки позбавити від цього.
  • — Якби заборонити їх взагалі. А це, що вони зробили, що вони платні – нічого не дає.
  • — 10 коп. мені не шкода для того, щоб мій син жив на чистій і здоровій планеті.

Щоправда, копійчані ціни спотворюють ідею закону – кажуть у Верховній Раді. Мінімальну вартість тонких пакетів мав би встановити уряд, але документ досі не затвердили.

Натомість, еколог Сергій Волков запевняє: платними пакети були ще до чинності нового закону.

— Насправді люди платили за ці пакети в супермаркетах, тільки в ціні загальній. Треба розуміти, що безкоштовного товару не існує, – каже експерт з управління відходами Сергій Волков.

І додає, відмова від тонких пластикових мішечків – не панацея для екології. Бо в Україні, наприклад, досі немає налагодженої системи перероблення сміття, 95% якого їде на звалища.

Плата за пакети – лише перший етап закону. Вже у березні тонкі та надтонкі торбинки, за винятком біопакетів, які можна компостувати, взагалі заборонять. Порушникам, тобто продавцям, загрожує штраф до 17 тис. грн, який за спіймання вдруге може зрости до 34 тис. Альтернативу пакетам українці вже мають: тканинні торбинки та в’язані сіточки.

Читайте
Ще три види пакетів в Україні заборонять у березні – в. о. міністра
Теги за темою
Екологія
Джерело матеріала
loader
loader