Компанія Microsoft повідомила, що перед повномасштабним вторгненням російських військ в Україну щонайменше шість хакерських угруповань, пов'язаних з РФ, здійснили 237 кібератак проти українських підприємств та державних установ.
У звіті зазначається, що підготовка до проведення кібератак проти України розпочалася ще за рік до повномасштабного вторгнення — у березні 2021 року.
«Деякі кібератаки також супроводжувалися широкою шпигунською та розвідувальною діяльністю. Атаки не тільки намагалися деградувати системи інституцій в Україні, але й були спрямовані на те, щоб позбавити людей доступу до надійної інформації та критично важливих служб та спробували підірвати довіру до керівництва країни», — йдеться в звіті.
У Microsoft розповіли, що російські кібератаки на українські установи, які мають вирішальне значення для цивільного населення, часто пов’язані з наступом військових РФ. Наприклад, так сталося 1 березня, коли окупанти завдали ракетного удару по телецентру на Дорогожичах у Києві, після чого російські хакери спробували зламати ефір всеукраїнського телемарафону. Також у компанії згадали про розсилку із звинуваченнями, що «українська влада нібито кинула Маріуполь», у той час, коли російська армія штурмувала місто.
«Близько 40 деструктивних атак, які ми спостерігали, націлені на сотні систем — викликають особливе занепокоєння: 32% атак були спрямовані безпосередньо на українські урядові організації на національному, регіональному та міському рівнях. Понад 40% атак були спрямовані на організації в критично важливих секторах інфраструктури, які можуть мати негативний вплив на український уряд, військових, економіку та цивільне населення», — йдеться в звіті.
У компанії передбачають, що кібератаки триватимуть — їх можуть розширити на країни, які вирішать надати Україні військову допомогу або посилити санкції проти Росії.
Раніше компанія Microsoft повідомила, що хакерська група Strontium (Fancy Bear або APT28), пов’язана з Головним розвідувальним управлінням Росії, атакувала організації в Україні, Європейському Союзі та США.
Нагадаємо, 4 квітня Служба безпеки України повідомила, що спецслужби Росії планували знищити весь кіберзахист України: у ніч на 24 лютого зафіксована найбільша кількість хакерських атак на українські системи. Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA повідомила, що за перший місяць повномасштабної війни Росії проти України зафіксувала 198 кібератак з боку російських та білоруських хакерів на державний сектор України.
Фото: Philipp Katzenberger / Unsplash