Експерти дали поради, як унормувати роботу медіа під час воєнного стану
Експерти дали поради, як унормувати роботу медіа під час воєнного стану

Експерти дали поради, як унормувати роботу медіа під час воєнного стану

Експерти дали поради, як унормувати роботу медіа під час воєнного стану - Фото 1
Експерти дали поради, як унормувати роботу медіа під час воєнного стану - Фото 2
Мета рекомендацій — покращення умов роботи журналістів під час воєнного стану в Україні та оптимізація їхньої взаємодії з представниками влади та військовими.
Експерти дали поради, як унормувати роботу медіа під час воєнного стану - Фото 3
Експерти дали поради, як унормувати роботу медіа під час воєнного стану - Фото 4

Аспен Інститут Київ спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні за експертної підтримки «Інтерньюз-Україна» провели аналіз умов журналістської діяльності під час воєнного стану, зокрема, тих обмежень, які введені державними органами з 24 лютого.

Серед них: обмеження в пересуванні, у доступі до військових та цивільних об’єктів, заборона на проведення деяких зйомок та інше. 

Представники влади аргументують потребу в додаткових регуляціях міркуваннями безпеки громадян і об’єктів інфраструктури під час воєнних дій.

Зі свого боку, представники медійної спільноти прагнуть ширшого висвітлення війни та налагодження системних процесів організації журналістської діяльності в умовах воєнного стану. Таким чином, йдеться про пошук балансу між свободою у сфері медійного висвітлення та збереженням безпеки. 

Аналіз проводився у кілька етапів: огляд поточного регулювання медійної діяльності за воєнного стану в Україні,  аналіз регулювання медійного висвітлення війн в окремих зарубіжних країнах, письмове та усне опитування експертів та журналістів, як вітчизняних, так і зарубіжних, у форматі інтерв’ю, круглі столи, до яких долучилися представники медіаспільноти  та органів державної влади. 

Представники медійної спільноти оцінили правила роботи журналістів в умовах воєнного стану в Україні, поділилися своїм досвідом та надали відповідні поради. Наявні проблеми і підходи також прокоментували представники органів влади (Верховної Ради України, Служби безпеки України, Офісу Генерального прокурора України, Міністерства оборони та ЗСУ). Експерти проекту також проаналізували документи і рекомендації Міністерства культури та інформаційної політики України. 

На основі проведених інтерв’ю, діалогів та опитувань Аспен Інститут Київ спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні за експертної підтримки «Інтерньюз-Україна» напрацювали пакет рекомендацій.

Їх мета — покращення умов роботи журналістів під час воєнного стану в Україні та оптимізація їхньої взаємодії з представниками влади та військовими. 

Серед рекомендацій:

  • Офісу Генерального Прокурора та Комітету Верховної Ради з правоохоронної діяльності —  розробити та поширити коротку пам’ятку англійською й українською мовами про основні права й обов’язки журналістів, відповідальність за порушення правил роботи журналіста, контактні дані пресцентрів, прес-офіцерів в різних містах, військових адміністрацій. 
  • Міністерству оборони України та Генеральному штабу ЗСУ — розглянути можливості впровадження процедури оскарження відмови у наданні акредитації та її позбавлення.
  • Міністерству оборони України, Генеральному штабу ЗСУ, Міністерству внутрішніх справа — вжити заходів із доведення основних правил із роботи з журналістами до військовослужбовців, членів сил ТРО та співробітників поліції.  
  • Посадовими особами органів місцевої влади, військово-цивільних адміністрацій — сприяти акредитованим журналістам в отриманні спецперепусток для роботи на території областей. 
  • Редакціям медіа — ознайомити працівників медіа з правилами діяльності під час воєнного стану. 

Ознайомитись з повним текстом дослідження можна за посиланням.

На початку повномасштабного вторгнення головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний видав наказ, який затверджує алгоритм взаємодії зі ЗМІ в період дії воєнного стану.

Міноборони закликало українців не публікувати фото та відео переміщення української техніки, а також облич військовослужбовців ЗСУ.

Також Міноборони звертає увагу, що під час війни фатально небезпечно повідомляти про знаходження або відсутність озброєння та військової техніки ЗСУ з прив’язкою до населених пунктів.

Крім того, ЗСУ просять медіаспільноту максимально обмежити публікацію персональних даних українських військовослужбовців, зокрема офіцерів, виключити фото- та відеофіксацію, поширення у медіа точної територіальної прив’язки бомбосховищ.

21 березня в Україні заборонили вести зйомки як військової техніки, так і об'єктів інфраструктури. 

Ілюстрація: istockphoto.com

Теги за темою
російська агресія Журналісти
Джерело матеріала
loader
loader