У Стамбулі підписано угоду про вивезення українського зерна
У Стамбулі підписано угоду про вивезення українського зерна

У Стамбулі підписано угоду про вивезення українського зерна

Сьогодні українська делегація разом Туреччиною та ООН підписали документ, який дозволить вивозити зерно з трьох українських портів. росія також підписуватиме дзеркальну угоду. Однак прямого договору між Україною та державою-агресоркою не буде, кажуть представники української делегації у Туреччині.

Згідно документу, встановленими гуманітарними морськими шляхами, експортувати можна лише з 3-х портів: Одеса, Чорноморськ та Южний. Вивозити дозволяється зерно та харчові продукти. Також сторони домовились про створення спільного координаційного центру (СКЦ) до складу якого увійдуть представники ООН та інші сторони угоди. Ці члени СКЦ перевірятимуть, щоб судна не перевозили несанкціонований вантаж та людей, які не входять до складу екіпажу. Для запобігання будь-яким провокаціям та інцидентам рух суден, які прямують морським гуманітарним коридором, контролюватиметься сторонами дистанційно. Угода діятиме протягом 120 днів, у разі якщо жодна із сторін не заперечуватиме, то положення документу продовжуються автоматично на такий же період.

Українські аграрні асоціації привітали підписання угоди, зокрема у Всеукраїнській Аграрній Раді нагадали, що українським аграріям вкрай важливим був факт розблокування українських портів для вивозу аграрної продукції. Адже до початку повномасштабного військового вторгнення російської федерації на територію України, морськими шляхами вивозилось близько 5 млн тонн зерна щомісяця.

"За 4 місяця переорієнтація агроекспорту через західні сухопутні кордони дала змогу вивозити лише 2 млн тонн (у червні). В той час, на сьогодні близько 20 млн тонн зерна врожаю ще минулого року залишаються на складах. Через неможливість продати продукцію. Аграрії залишились без засобів для ведення господарської діяльності та не могли повноцінно сплачувати орендну плату власникам паїв. Подальше блокування портів призвело би до того, що 40% аграріїв припинили свою діяльність, що ставило осінню посівну під загрозу. Відсутність обігових коштів ставило під питання, збір урожаю 2023 року, як і внутрішні та світову продовольча безпека", зазначили у ВАР.

У ВАР сподіваються на швидке на безпечне налагодження навігації з українських портів у Чорному морі. 

Джерело матеріала
loader
loader