Перед голосуванням у парламенті свою оцінку нової редакції закону «Про медіа» має надати Єврокомісія
У новій редакції законопроєкту «Про медіа» враховані п’ять зауважень від Європейської комісії. Про це 2 серпня під час круглого столу «Новий закон про медіа – крок до імплементації рекомендацій Єврокомісії в рамках отримання Україною статусу країни – кандидата ЄС» сказала генеральна директорка Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Наталія Форсюк.
«Майже усі розбіжності, які ми виявили з директивою були усунені у тій редакції, яка вже оприлюднена на сайті комітету. Це для нас важливий крок», - сказала вона.
Зокрема, з тексту попередньої редакції прибрали посилання на директиву ЄС про аудіовізуальні медіапослуги, яка поки що не є частиною національного законодавства, щоб не було оскаржень у суді, конкретизувати повноваження регулятора, забрати положення, яке передбачає можливість не сплачувати за ретрансляцію об’єктів авторського права, передбачили доступність медіа для осіб з інвалідністю та врегулювання продакт-плейсменту
«Ми віддали у переклад останню версію, щоб направити її у Європейську комісію, яка має оцінити документ. Можливо вони нададуть свої рекомендації до другого читання. Після врахування цих рекомендацій ми розраховуємо на підписання до 1 грудня», - додала вона.
Нагадаємо, законопроєкт № 2693-д «Про медіа» зареєстрували у Верховній Раді 27 грудня 2019 року. Він має стати комплексним документом, що прийде на зміну кільком медійним законам.
19 травня 2020 року парламент відправив цей проєкт на повторне перше читання.
Законопроєкт пропонує запровадити регуляцію онлайн-ЗМІ, блогерів та різних вебплатформ (на кшталт Netlix чи Facebook). Передбачено й механізм співрегуляції. Окремий розділ законопроєкту присвячено мовленню громад (community media) — третьому сектору мовлення, що існує в Європі паралельно із суспільним та комерційним.
Також документ передбачає розширення повноважень регулятора — Нацради з питань телебаченні та радіомовлення.
Ухвалення цього закону є однією з вимог для вступу України в ЄС.
На думку голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, закон про медіа стане однією з найбільш дискусійних євроінтеграційних ініціатив, які планує ухвалити український парламент.
Відкрито обговорити, доопрацювати й ухвалити нове законодавство про медіа владу закликала група громадських організацій, які працюють у сфері ЗМІ.
Восени Верховна Рада планує ухвалити закон «Про медіа» у двох читаннях восени.