Документальну стрічку «Будинок зі скалок» відібрано до шортлиста Європейської кіноакадемії (так званого «Європейського Оскара»). Про це повідомив другий режисер та лінійний продюсер стрічки Азад Сафаров.
Стрічка розповідає про те, як на тлі війни на сході Україні невелика група соціальних працівників та працівниць невтомно працює в дитбудинку поблизу лінії фронту та створює безпечний простір для дітей. Стрічку створено в копродукції Швеції, Фінляндії, Данії та України.
«Усе почалося зі зростаючого занепокоєння щодо майбутньої долі головного героя мого попереднього фільму "Віддалений гавкіт собак", – розповів режисер фільму Сімон Леренг Вільмонт. – Я попросив мого українського фіксера та асистента режисера Азада Сафарова допомогти мені розібратися. Влада була відкрита та зацікавлена в тому, щоб пролити світло на ситуацію з уразливими дітьми та сім’ями поблизу лінії фронту, і запросила нас прийти побачити це на власні очі».
«Зростала кількість дітей, які були вилучені зі своїх домівок через відсутність догляду спричинену алкоголізмом, залежністю, домашнім насильством… усе це сталося внаслідок травм та браку ресурсів, спричинених триваючою війною. Ця трагічна ситуація дала нам реальне відчуття руйнівних довготривалих наслідків війни. Коли нас познайомили з притулком Маргарити, ми одразу зрозуміли, що це надзвичайне місце. Малюнки на стінах, плюшеві ведмедики, уроки музики і така турбота та тепло неймовірного персоналу. Тут була справжня надія і потенціал. Тоді ми вперше почали думати про створення фільму, розуміючи, що цю історію ніхто не розповідав», – додав режисер.
Він зазначив, що комана стрічки стояла перед внутрішньою дискусією щодо етичності фільму: «Але нам також було зрозуміло, що є лише два результати того, що ми виявили: або ми не будемо знімати фільму, і, можливо, ніхто не почує про цих дітей, або ми посилюємо їхні голоси та допомагаємо донести їхні історії у світ».
Раніше «Будинок зі скалок» здобув приз у номінації «Найкраща режисерська робота» міжнародного документального конкурсу 44-го кінофестивалю «Санденс». Також на Ґетеборзькому кінофестивалі у Швеції стрічка перемогла у документальному конкурсі.
Крім того, фільм отримав дві нагороди на грецькому кінофестивалі Thessaloniki International Film Festival. Переможець цього фестивалю одразу потрапляє в шорт-лист кінопремії Американської кіноакадемії «Оскар» на наступний рік.