Журналісти ВВС спростували фейк про те, що Україна нібито торгує західною зброєю
Журналісти ВВС спростували фейк про те, що Україна нібито торгує західною зброєю

Журналісти ВВС спростували фейк про те, що Україна нібито торгує західною зброєю

Редакція ВВС виявила статті, в яких які цілком серйозно йдеться про «продаж у даркнеті української зброї». Вони вийшли російською, англійською, японською, в'єтнамською, турецькою та іншими мовами. Журналісти перевірили інформацію і дійшли висновку, що російська пропаганда поширюється і на торгових майданчиках, яким є даркнет, йдеться в розслідуванні ВВС.

Спочатку про нібито «факти продажу» зброї, отриманої як військову допомогу від Заходу, повідомляють прокремлівські телеграм-канали. Далі ця інформація потрапляє в ефір російських державних телеканалів.

Використовуючи ноутбуки, приналежність яких до ВВС відстежити було неможливо, і веб-браузер Tor, кореспонденти BBC зайшли в даркнет та вивчили згадані проросійськими ЗМІ оголошення. «У них "продавці" дійсно обіцяли поставити натівську зброю будь-кому, хто готовий заплатити. Як геотег було вказано Київ, проте назва столиці українською мовою була написана неправильно. Але на цьому дурні помилки авторів оголошення не закінчувалися», – йдеться в публікації.

Лінгвісти допомогли встановити, що переговори з покупцями українською вела російськомовна людина, перекладаючи текст у програмах. Зокрема, це підтвердила Дар'я Левицька, синхронна перекладачка з української мови на російську та польську.

Самі ж фотографії дронів, використані під час створення фальшивого оголошення, були запозичені в інтернеті. Це підтвердила фактчекінгова організація Stop Fake. За серійними номерами вдалося з'ясувати, що зображені на знімках нібито щойно поставлені дрони Switchblade 300, були збиті в Сирії у 2015 і 2016 роках.

Дослідження фактів продажу нібито «української зброї» в даркнеті провела також компанія KELA, яка спеціалізується на аналізі загроз кіберзлочинност. Її фахівці дійшли висновку, що оголошення про продаж поширюються (а, можливо, і спочатку були створені) проросійськими пропагандистськими джерелами. У KELA вважають підозрілим, що активність на цьому торговому майданчику мінімальна (кількість операцій невелика), а сама вона практично невідома навіть постійним мешканцям даркнета.

Це може бути тільки початок роботи «російської журналістики» в даркнеті, застерігають фахівці. «Зараз росіяни створюють фейки, звинувачуючи Україну у продажу зброї. А потім вони можуть використати цей же торговий майданчик для поширення фейків про так звані "продажі" інших "товарів" та "послуг". Якщо цей фейковий торговий майданчик уже є, то чому б його не використовувати і далі? Адже їхня головна мета - посіяти сумніви у закордонних партнерів та підірвати репутацію українців», – вважає експерт StopFake Сергій Харченко.

Нагадаємо, у серпні ВВС підготувала матеріал про те, що хакери торгують даними НАТО щодо зброї для України. Серед даних НАТО про зброю, що потрапили на сторонні сайти – презентація ракет, призначених для допомоги Україні. У цих файлах міститься детальний опис ракети Land Ceptor CAMM. Одну з нихт нещодавно відправили до Польщі рамках системи Sky Sabre.

Скріншот з матеріалу ВВС

Теги за темою
російська агресія розслідування
Джерело матеріала
loader
loader