Європейський суд із прав людини визнав, що Росія контролювала окуповану частину Донбасу з 11 травня 2014 року. Про це з посиланням на пресреліз рішення повідомила пресслужба Європейського суду із прав людини.
Суд встановив, що території на сході України, захоплені сепаратистами, з 11 травня 2014 року були під юрисдикцією Російської Федерації.
ЄСПЛ посилається на присутність військових РФ на сході України з квітня 2014 року та широкомасштабне розгортання російських військ найпізніше із серпня 2014. Отже, суд має право розглядати позов України до Росії щодо війни на Донбасі.
Таке рішення ухвалили в межах спільної скарги урядів України та Нідерландів проти Росії. Російська сторона заперечувала можливість розгляду цієї справи, заявляючи, що до подій на Донбасі нібито причетні місцеві сепаратисти, а не Росія. Водночас Україна наполягала, що непідконтрольна Києву частина Донбасу перебувала саме під контролем РФ.
Зрештою ЄСПЛ одностайно відхилив позицію Росії, натомість визнав більшість скарг уряду України прийнятними та перейде до розгляду їх по суті.
ЄСПЛ має визначити, чи порушувала Росія права людини в Донецькій та Луганській областях. Крім того, Суд визнав скаргу уряду Нідерландів про збиття рейсу MH17 прийнятною. Відомо, що позов Нідерландів за збиття авіалайнера MH17 проти РФ додали до українського.
Нагадаємо, літак «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17 із нідерландського Амстердаму в малайзійський Куала-Лумпур, збили на сході України 17 липня 2014 року. Загинули 298 людей. Міжнародне розслідування аварії очолювали Нідерланди.
Судовий розгляд справи, що почався 9 березня 2020-го, завершився в червні цього року.
17 листопада Окружний суд Гааги визнав громадян Росії Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та громадянина України Леоніда Харченка винними у катастрофі рейсу MH17 та загибелі 298 людей. Суд визначив, що літак у липні 2014 року збили ракетою російського виробництва, яку випустили із ЗРК «Бук» поблизу Первомайська. «Бук» привезли із території Росії.