КИЇВ. 1 лютого. УНН. Знахідки у виді десятків склянок і мисок в майстерні муміфікації допомогли з'ясувати, як стародавні єгиптяни бальзамували своїх померлих, використовуючи деякі "дивовижні" інгредієнти, передає УНН з посиланням на France24.
Деталі
Виняткова колекція кераміки, датована приблизно 664-525 роками до н.е., була знайдена на дні 13-метрового колодязя в некрополі Саккара, на півдні від Каїра у 2016 році.
Усередині посудин дослідники виявили смолу дерев з Азії, кедрову олію з Лівану і бітум з Мертвого моря, що свідчить про те, що світова торгівля допомагала бальзамувальникам отримувати найкращі інгредієнти з усього світу.
Команда дослідників з німецьких університетів Тюбінгена та Мюнхена у співпраці з Національним дослідницьким центром у Каїрі знайшли та проаналізували залишки речовин для муміфікації в 31 керамічній посудині в майстерні муміфікації у Саккарі. Порівнюючи залишки з контейнерами, знайденими в сусідніх гробницях, вони змогли визначити, які хімічні речовини використовувалися.
Щоб забезпечити приємний запах речовини мали протигрибкові та антибактеріальні властивості, які допомагали зберігати людські тканини та зменшувати неприємні запахи", - розповів один із головних авторів дослідження Максим Ражо.
Також на посудинах знайшли етикетки. На одній написано: "Для миття", на іншій - "Щоб зробити його запах приємним".
Найбільше уваги приділили голові - три різні суміші, одна з яких була позначена як "Покласти на голову".
"Ми знаємо назви багато з цих бальзамуючих інгредієнтів з того часу, як були розшифровані давньоєгипетські листи", - сказала єгиптолог Сюзанна Бек. "Але до цього часу ми могли лише здогадуватися про те, які речовини стоять за кожною назвою", - доповнила експертка.
Етикетки також допомогли єгиптологам прояснити плутанину з назвами деяких речовин.
Ідентифікувавши залишки в нових чашах, дослідники виявили, що слово "антіу", яке здавна перекладається як "мирра" або "ладан", насправді може бути сумішшю різних інгредієнтів.
Наприклад, знайдена чаша у Саккарі з написом "антіу" була сумішшю кедрової, ялівцевої або кипарисової олії та тваринних жирів.
Відкриття показало, що стародавні єгиптяни накопичили величезні знання, протягом століть бальзамування. Про це сказав Філіп Стокхаммер з німецького Інституту геоантропології імені Макса Планка.
Стокхаммер повідомив, що однією з найдивовижніших знахідок була присутність таких смол як "даммар" і "елемі", які, ймовірно, походять з тропічних лісів Південно-Східної Азії. Не менш дивним були домішки пістасії, ялівцю, кипарису та оливкових дерев з Середземномор'я.
Різноманітність речовин "показує нам, що індустрія бальзамування" дала поштовх до "глобалізації", - зазначив Стокхаммер.
Доповнення
Стародавні єгиптяни розробили надзвичайно досконалий процес бальзамування мертвих тіл. Тому що вірили, якщо тіла зберігати недоторканими, то вони потраплять до потойбічного світу.Процес бальзамування тривав до 70 днів. Він включав висушування тіла за допомогою натронної солі та видалення деяких органів. Потім бальзамувальники у супроводі священиків обмивали тіло і використовували різні речовини, щоб запобігти його розкладанню.