5 квітня у церковному календарі – день пам'яті преподобномученика, єпископа Никона Сицилійського. Його батько був язичником, а мама-християнка постійно намагалась зблизити його з Богом. Никон став воїном, і в одному з боїв згадав материні слова, перехрестився та помолився, пише 24 Канал.
Никон повернувся, охрестився та став ченцем на горі Тавроменійській, де з часом став єпископом. Воїни, які були у війську командира, вирішили також оселитися там і молитися Богу. Але коли про це дізналися язичники, то вбили учнів Никона, а його самого закатували.
5 квітня вшановують пам'ять Никона ще й через літописця з Київської Русі й ченця Києво-Печерської лаври. Вважається, що Никон Печерський був ігуменом лаври та одним з авторів "Повісті временних літ".
Що не можна робити 5 квітня
- У цей день господарі та господині активно готувалися до Благовіщення та прибирали весь дім. Тому заборонено тримати хату брудною – навіть ліжко має бути застеленим.
- Не можна тримати гроші на видному місці – це накличе злидні.
- Краще цього дня не вбивати птахів: гусей, курей – це призведе до біди.
Прикмети на цей день
- Якщо перелітні птахи летять дружними зграями – весна буде хорошою.
- Білки стрибають по гілках дерев – до морозу, спускаються на землю – до потепління.
- Якщо цього дня прозвучить грім – літо буде холодним.
- Прилетіли зяблики – зовсім скоро потеплішає.
- У полудні сонячно – до теплого і сухого літа.
День в Україні та світі
Початок Песаху. Песах – одне з найдавніших єврейських свят, що пов'язане з однією з найважливіших подій в історії юдеїв. Тоді відбулося звільнення єврейського народу від рабства.
День неонатолога. Професійне свято відзначають в Україні й світі лікарі, що рятують та лікують новонароджених.
День першої конституції України. Саме 5 квітня 1710 року Пилип Орлик, козацька старшина та козаки уклали договір з 16 статей. Конституцію написали латинською і староукраїнською мовами.