![Цифровий авторитаризм: в ISW проаналізували закон про боротьбу з ухилянтами в Росії](https://thumbor.my.ua/UiW1z_zg9vLcBQU1U5xCwMnc7hY=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F788604485c3674059ce98d60615c7716.jpg)
Цифровий авторитаризм: в ISW проаналізували закон про боротьбу з ухилянтами в Росії
Так, 11 квітня російська держдума ухвалила у третьому читанні цікавий законопроєкт. Він передбачає створення цифрового єдиного реєстру громадян Росії, які підлягають призову на військову службу.
Росіяни від війни не втечуть
Згідно з цим законопроєктом, цифровий реєстр використовуватимуть російські військкомати. З його допомогою вручатимуть повістки.
В Інституті з вивчення війни зауважили, що єдиний реєстр збирає персональну ідентифікаційну інформацію, зокрема:
- медичні дані;
- дані про освіту;
- дані про місце проживання;
- статус іноземного громадянства;
- страхові та податкові дані.
Їх отримують від багатьох російських юридичних осіб, включаючи податкову службу, слідчі органи, суди, медичні установи, фонд пенсійного та соціального страхування, центральну виборчу комісію та федеральні й місцеві органи влади.
Ухилянти будуть обмежені в правах
Здавалося б, виписали повістку, але ж можна її проігнорувати. Але в Росії вирішили закрутити гайки усім ухилянтам. Ті, кого призвали, не мають права покидати країну. Їм також необхідно упродовж 20 днів з моменту вручення повістки з'явитися до військкомату.
Якщо ж особа через 20 днів не з'явилася, то їй, згідно з відповідним законом, забороняють:
- керувати транспортними засобами;
- купувати або продавати нерухомість;
- брати кредити.
Один з високопоставлених російських законодавців заявив, що відповідний закон виправить певні бюрократичні недоліки. Мовляв, їх виявили під час так званої часткової мобілізації, яку у Росії запровадили у вересні 2022 року.
Цікаво, що деякі російські воєнкори похвалили закон. Вони вважають, що його ухвалення – приклад здорової взаємодії між російськими громадянським суспільством і урядом. Зауважимо, що вони й виступають за агресивнішу політику формування збройних сил Росії.
- В Інституті з вивчення війни підкреслюють, що Кремль "ухвалив закон про використання інструментів цифрового авторитаризму". А його мета – оцифрування та підвищення ефективності видачі повісток. Крім того, це метод боротися з ухилянтами.
- Укладачі звіту зауважили, що раніше прогнозували бажання Кремля посилити контроль над населенням. Для цього усередині країни мали б поєднати заходи соціального контролю радянського зразка з великими даними та інформаційними технологіями 21 століття.
- Аналітики нагадали, що Росія вже використовувала розпізнавання облич, QR-коди та технологію географічного відстеження мобільних пристроїв. Таким чином усередині країни гарантували дотримання "драконівського карантину" у 2020 році.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)