"Телеграф" розповідає цікаві факти про Україну, її історію та особистостей, які ви могли не знати
У Полтавській області знаходиться таємниче древнє поселення скіфів "Більське городище" (доба раннього залізного віку). Його розміри вражають — понад 5 тисяч гектарів. Поселень такого масштабу у світі просто не існує. Якщо порівнювати із сучасними містами, тут могли б із надлишком розміститися такі області центри як Луцьк, Івано-Франківськ, Рівне чи Ужгород.
До складу грандіозної пам’ятки входить Східне, Західне та Куземинське укріплення. Усі вони об’єднані в єдину систему валами Великого укріплення Більського городища.
Пам’ятка маловідома в Україні, проте археологи продовжують знаходити справжні скарби: фортифікаційні укріплення, що колись були могутніми фортецями, давнє житло, жертовники, храми, бронзоливарні майстерні, гончарні. Серед знайдених там артефактів — скіфський меч середини VII – початку VI ст. до н. е., у похованні виявили золоті пластинки з петлями із зображеннями пантери, птахів та козла.
Торгові зв’язки міського центру були інтенсивними, знахідки античного розписного посуду, амфор, свідчать про зв’язки з багатьма центрами античного світу (Іонія, Аттіка, Самос, Родос, Хіос, Лесбос, Фасос, Кос, Сінопа, Гераклея, Навкратіс та ін.).
З 2005 року тут діє історико-культурний заповідник "Більськ", де відбувається щорічний етнофестиваль "Гелон-фест". Для всіх охочих організовували археологічну школу і проводили розкопки. До війни тут мріяли побудувати музей та зробити місце більш популярним серед туристів, аби більше людей дізналися, який скарб приховують ці місця.
Попри війну археологи продовжують розкопки, а туристів чекають на піші екскурсії Більським городищем. Туристам пропонують відвідати Барвінкову гору.