Російські паспорти на окупованих територіях: Подоляк пояснив, чи будуть за них карати
Українців, які в окупації отримали російський паспорт, щоб вижити, не переслідуватимуть за законом, про це у Twitter написав позаштатний радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.
Водночас, за словами Подоляка, колаборантам доведеться відповідати.
Коментар Подоляка прозвучав на тлі суперечливих висловлювань омбудсмена Дмитра Лубінця та віцепрем'єрки Ірини Верещук.
Перший заявляв, що українці, які наразі знаходяться на тимчасово окупованих територіях, задля збереження власного життя мають брати російський паспорт. Верещук, у свою чергу, радила українцям, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, не брати російські паспорти.
«У порадах представників держави Дмитра Лубінця та Ірини Верещук громадянам на окупованих територіях немає жодних суперечностей. Якщо ви маєте змогу не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, катувань — беріть», — пояснив радник.
Принципова позиція не брати російський паспорт, на переконання Подоляка, заслуговує на найвищу оцінку, проте Україна не виграє від ще більшої кількості полонених і закатованих громадян.
«Україна не переслідуватиме громадян, які пасивно отримали «російське громадянство», — заявив він, додавши, що ключовим є «пасивно» — тобто під примусом.
«Бо це одна з важливих технологій залякування з боку РФ і безумовна ознака системного геноцидного формату війни» — пояснив він.
Однак ті з мешканців, хто активно сприяв окупантам, обіймав посади в окупаційних адміністраціях, допомагав в організації «референдумів» і під камери брав російські паспорти — відповідатимуть за законом.
Громадяни України, які були вимушені отримати російський паспорт, не мають нести відповідальності перед законом, бо зробили це для виживання, заявляла в інтерв’ю для ZN.UA заступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць.