Нацбанк прогнозує потужний сплеск економіки в найближчі місяці: названо причини
Нацбанк прогнозує потужний сплеск економіки в найближчі місяці: названо причини

Нацбанк прогнозує потужний сплеск економіки в найближчі місяці: названо причини

У другому кварталі 2023 року економіка України почне відновлення відразу на 15,9%, враховуючи низьку базу другого кварталу минулого року, коли спад склав 36,9%

Згідно з інфляційним прогнозом НБУ спад реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України у першому кварталі 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року сповільнився до 13,5% з 31,4% та 30,6% відповідно у четвертому та третьому кварталах 2022 року.

НБУ прогнозує, що в третьому і четвертому кварталах цього року зростання сповільниться відповідно до 3,9% і 3,7%, а всього за цей рік реальний ВВП зросте на 2,0% після падіння на 29,1% в минулому.

Описана траєкторія істотно краща за січневу оцінку НБУ, в якій зростання по року прогнозувалося лише на 0,3%. Тоді Нацбанк очікував спаду в першому кварталі на 19,5%, зростання в другому на 11,7%, в третьому – на 1,5% і в четвертому – на 8,2%.

На наступний рік НБУ, як і повідомлялося, поліпшив прогноз зростання з 4,1% до 4,3%, а в 2025 році очікує, як і раніше, його прискорення до 6,4%. Ймовірність ризику відновлення енергодефіциту через пошкодження інфраструктури Нацбанк тепер оцінює нижче 15% проти 15-25% у січневому звіті.

З імовірністю 15-25% Нацбанк допускає такі ризики, як посилену еміграцію і розбалансування державних фінансів.

"Базовий сценарій передбачає відчутне зменшення ризиків безпеки з початку 2024 року, що сприятиме повноцінному розблокуванню морських портів, зниженню премії за суверенний ризик і поверненню в Україну вимушених мігрантів", – наголошується в звіті.

Ключовим ризиком для цього прогнозу залишається більш тривалий термін і інтенсивність війни, що може загальмувати економічне відновлення і погіршити інфляційні та курсові очікування, підкреслює Нацбанк.

Ймовірність ризику затягування війни та її ескалації Нацбанк оцінює, як і кварталом раніше, на рівні від 25% до 50%. До цього де рівня він підвищив і ризик припинення роботи "зернового коридору", який раніше був у межах 15-25%.

Що відбувається з економікою України

За підсумками 2022 року реальні доходи українців скоротилися на 16%, хоча в номінальних цифрах було невелике збільшення. Згідно з даними НБУ, після різкого падіння в першій половині 2022 року номінальні доходи населення почали зростати у другому півріччі 2022 року. Значною мірою на це вплинули виплати бюджетникам і особливо високі зарплати військових. 

Так, за підсумками року середня номінальна зарплата в Україні зросла на 0,5%. Однак реальні доходи (з поправкою на рівень інфляції) за минулий рік впали на 15,8%.

НБУ прогнозує, що в найближчі три роки зарплати українців знову почнуть активно зростати, але тільки в номінальних цифрах. Цьому посприяє зростання витрат у військовій сфері та секторі безпеки, а також адаптація економіки до роботи в умовах війни. 

Теги за темою
війна Нацбанк Економіка
Джерело матеріала
loader