У Великій Британії вперше народилася дитина з ДНК трьох людей. Це не був експеримент заради експерименту. Метою копіткої роботи вчених було збереження життя дитині.
Мова йде про спробу позбавити новонароджених ризику захворіти мітохондріальною хворобою. Така хвороба невиліковна і маля може померти через декілька днів, а той годин, після народження.
Сім’ї, що стикнулися з цією проблемою і втратили дітей, більш за все мріють про здорову дитину. І новий метод на сьогоднішній день є єдиним варіантом.
Власне мітохондріальна хвороба виникає через пошкодження мітохондрій – крихітних відсіків, що є в кожній клітині людського організму. Дефект цих відсіків призводить до пошкодження мозку, виснаження м’язів, серцевої недостатності та сліпоти. Хвороба передається тільки по материнській лінії.
Отож вчені розробили методику мітохондріального донорства. Коли є ризик народження хворої дитини, використовуються неушкоджені мітохондрії зі здорової донорської яйцеклітини. Зрештою виходить, що в новонародженого малюка буде три ДНК, два – від батьків, і невелика частинка – від донора. По суті, це модифікована форма ЕКЗ.
Ця донорська ДНК вводиться лише для створення ефективних мітохондрій і не впливає на інші ознаки, такі як зовнішність, чи характер.
Уперше мітохондріальне донорство використали в Ньюкаслі. Воно показало обнадійливі результати і в 2015 році у Великій Британії навіть ухвалили закони, що дозволяють створювати таких дітей.
На сьогодні народилося п’ять “відредагованих” дітей, але жодних подробиць про них не розголошується.
Джерело: