Більш ніж 20 депутатів ПАРЄ підписали декларацію, в якій закликали негайно звільнити незаконно засудженого Росією військовослужбовця, журналіста та правозахисника Максима Буткевича. Відповідний документ від 5 травня з'явився на сайті Асамблеї.
«Ми демонструємо всесвітню солідарність із Максимом Буткевичем, випадком чергового драматичного втілення беззаконня окупантів, і закликаємо до його обміну та негайного звільнення», — йдеться в декларації.
Як зазначили чиновники, росіяни засудили правозахисника до 13 років колонії суворого режиму «за злочини, скоєні в місці, де його бути не могло».
Окупанти, «за доказами, що зібрані Слідчим комітетом Росії», звинуватили українців у «жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів». Буткевича так званий «суд» вважає винним у «замаху на вбивство двох осіб» та «умисному ушкодженні чужого майна» в місті Сєверодонецьк.
Водночас, видання «Ґрати» знайшло докази того, що Буткевич не перебував на Донбасі принаймні до 14 червня, про що свідчать його листування з колегами та близькими в той час. При цьому Слідчий комітет Росії повідомив, що начебто правозахисник причетний до злочину, що був скоєний 4 червня в Сєверодонецьку.
Максим Буткевич у березні 2022 року вступив до лав ЗСУ, а в червні потрапив у російський полон в районі Золотого і Гірського у Луганській області. У Міноборони Росії підтвердили, що його тримали в полоні на тимчасово окупованій території Луганської області.
До великої війни Буткевич займався правозахисною і журналістською діяльністю. Був координатором та співзасновником проєкту «Без кордонів», спрямованого на допомогу шукачам притулку та українським переселенцям і протидії мові ворожнечі. Співзасновник Центру прав людини ZMINA. Входив до правління українського представництва Amnesty international та громадської ради при МВС. Максим Буткевич є одним із засновників «Громадського радіо». Як журналіст співпрацював з ВВС та з українськими телеканалами.
Українські правозахісники та МЗС України закликали звільнити Максима Буткевича.
Фото: Максим Буткевич/фейсбук