Команда журналістів-розслідувачів «Бігус.Інфо» повідомила на своєму сайті, що юрист проєкту «Свої Люди» Віталій Гусак допоміг журналістові Харківського антикорупційного центру Павлу Новику отримати відповідь на запит у рамках журналістського розслідування. У запиті розслідувач просив надати інформацію стосовно медичного обладнання, яке викрали російські окупанти на Харківщині.
Після того, як юрист «Своїх Людей» звернувся до Офісу омбудсмана, Мереф’янська міська рада надала журналістові інформацію про викрадене або знищене обладнання в Мереф’янській центральній районній лікарні, що перебувала під окупацією в період з 24 лютого по вересень 2022 року.
У «Бігус.Інфо» повідомляють, що раніше Павло Новик звернувся до Харківської обласної державної адміністрації із запитом про надання інформації щодо цього кейсу. Харківська ОДА переслала запит по всіх громадах області, однак саме Мереф’янська міська рада відмовила журналістові надати відповідь на запит, посилаючись на режим воєнного стану в країні. Отримавши неправомірну відмову, Новик звернувся до юриста проєкту «Свої Люди», який допоміг підготувати звернення до Офісу омбудсмана.
«Бігус.Інфо» нагадує, що воєнний стан в Україні сам по собі не є підставою для відмови або відтермінування у відповіді на запит на публічну інформацію.
Раніше «Детектор медіа» писав про те, що в Чернівцях журналістці Людмилі Осадчук відмовили у відповіді на її запит через відсутність власноручного підпису.
Як пояснив юрист ІМІ Роман Головенко, для електронного запиту не вимагається власноручний підпис згідно із Законом «Про доступ до публічної інформації».
Також ми повідомляли, що суд зобов’язав Миколаївську міськраду надати журналістці дані про зарплату міського голови. У відомстві відмовляли в наданні публічної інформації, посилаючись на воєнний стан та начебто втрату комп’ютерів.
У лютому 2023-го ми опублікували результати анонімного онлайн-опитування журналістів, яке провів Інститут масової інформації у грудні 2022 року. 43,4% опитаних журналістів сказали, що стан свободи слова в Україні у 2022 році погіршився. 21,1% журналістів вважали, що стан свободи слова не змінився, а для 5,3% респондентів він навіть покращився. Водночас 30,2% не змогли відповісти на це запитання.
Фото: «Бігус.Інфо»