1 червня до Міжнародного дня захисту дітей після часткового відновлення "Фельдман Екопарк" відкриє для відвідувачів першу локацію - «Долину альпак». Тут можна буде побачити «найкращих терапевтичних тварин».
Поки що територія локації, порівняно з довоєнними масштабами, невелика: її розмінували та зробили безпечною для відвідувань. Дістатися до парку можна буде безкоштовним автобусом із Харкова, як це і було до повномасштабного вторгнення.
Паралельно "Фельдман Екопарк" продовжує відновлюватись після руйнувань, щоб якомога скоріше повернути тварин та птахів, які зараз знаходяться в безпечних місцях України.
Що планується до відкриття парку та як там справи сьогодні, KP.UA розповів його директор Віталій Ільченко.
«Намагатимемось дати дітям відчуття дитинства»
- Віталію, які заходи плануються у день відкриття?
- Якогось урочистого відкриття не передбачається, адже війна триває, й влаштовувати свята зараз не надто доречно. Але ми все ж намагатимемось дати дітям, які приїдуть до нас, відчуття дитинства, подарувати радість, якої їм зараз так не вистачає. Тому для них передбачені невеличкі подарунки, а для всіх гостей – частування смачною польовою кашею. Це – одна з давніх традицій "Фельдман Екопарку", яку ми також відроджуємо.
Відкриттям першої локації ми хочемо показати, що попри варварські обстріли й фактичне знищення нашого парку ми не здаємось і ніколи не здамося. "Фельдман Екопарк" обов’язково буде відновлено, він продовжить виконувати свої соціальні та екозахисні місії.
- Скільки людей зможуть до вас приходити?
- Згідно з рішенням Ради оборони Харківської області на території нашої області заборонено проведення масових заходів за участю понад 50 чоловік. Ми будемо просити наших гостей суворо дотримуватись цієї норми.
- І давайте одразу до конкретики тоді. Що побачать ваші відвідувачі? Скільки коштуватиме вхід для дітей та дорослих? В які дні працюватиме парк?
- Відвідування нашого парку безкоштовне як для дітей, так і для дорослих, відкритий він буде щоденно.
Але поки що відкривається невелика частина парку, яка розташована окремо від його основної частини – "Долина альпак" з Реабілітаційним центром. У найближчому майбутньому у ньому будуть відновлені психореабілітаційні програми для дорослих та дітей.
На території "Долини альпак" розташовані вольєри з тваринами, контактний дворик, в якому діти зможуть мати безпосередній контакт зі свійськими тваринами, також створені усі необхідні зручності для відвідувачів, висаджено квіти, споруджено деякі артоб’єкти.
- А як зараз справи в "Фельдман Екопарку" із заходами безпеки?
- Безпека наших гостей, враховуючи обставини, в яких ми зараз перебуваємо, є одним з пріоритетних завдань. Уся територія, яку ми відкриваємо, ретельно обстежена, з неї вилучені всі рештки боєприпасів, також навколо створена зона безпеки.
Уже побудовано одне укриття, гостям можна буде ним скористатися у випадку повітряної тривоги, до відкриття буде створено ще одне укриття у іншій частині "Долини альпак".
- Що вже вдалося відновити? Багато залишається руйнувань?
- Територія "Долини альпак" постраждала від обстрілів та бомбардувань значно менше, ніж основна частина "Фельдман Екопарку", тому її вдалося повністю відновити. Решта території парку поки що залишається зруйнованою.
Розбір завалів та роботи з відновлення ведуться лише на тій території, де вже проведено розмінування. Але більша частина з 140,5 га території поки що залишається небезпечною, роботи з розмінування тривають. Оскільки це лісова зона, процес просувається повільно.
На території "Фельдман Екопарку" зруйновано не лише будівлі та вольєри тварин, постраждала й велика кількість дерев. Поки буде тривати розмінування, відновлення лісу та реконструкція парку загалом, доступ людей буде заборонено.
Задля безпеки відвідувачів на території долини альпак звели два укриття. Фото: Скрін відео facebook.com/FeldmanEcopark
У "Долині альпак" вже народилося двоє козенят
- Яку частину парку плануєте відкривати наступною? Які звірятка тепер з'являться у вас?
- Відновлення та відкриття інших локацій вимагає часу, поки що про конкретні дати відкриття говорити зарано.
На території "Долини альпак" вже живуть альпаки, лами, коні, поні та свійські тварини контактного дворика (кози, вівці, в’єтнамські свинки тощо). Також планується повернення зебр.
- Які тварини вже повернулися з інших міст та країн?
- Тварини "Фельдман Екопарку" були евакуйовані до різних міст України, за кордон вирішили їх не вивозити. Більшість з них продовжують перебувати там, куди вони були вивезені – ми глибоко вдячні нашим друзям і партнерам в українських зоопарках та екопарках, які продовжують піклуватися про наших тварин.
Повернулися поки що лише мешканці "Долини альпак".
- Мешканці "Долини альпак" впізнали рідні місця? Нормально пережили дорогу?
- Тварини, які вже повернулися, перебували не надто далеко від дому – зокрема, в екопарку "Ковалівка" під Полтавою. Їхнє перевезення пройшло безпечно й без надзвичайних ситуацій. Дорогу всі вони перенесли добре, реагували на повернення додому дуже позитивно.
Тварини цілком освоїлися на своєму старому місці, в "Долині альпак" вже навіть народилися двоє козенят.
- Кого ще плануєте повертати найближчим часом?
- У першу чергу – повернення лебедів та пеліканів на Лебедине озеро, це одне з озер Триозер'я на території нашого парку поблизу "Парку каменів". Там ще триває розмінування, але вже йдуть роботи зі спорудження помостів для птахів та лебединого будиночка.
Інші тварини будуть повертатися після того, як для них будуть створені відповідні умови.
- Чи допомагає вам хтось із волонтерів зараз?
- Допомога волонтерів – це один із ключових чинників, який допоміг рятувати наших тварин у найскрутніші моменти. Продовжується така допомога й зараз, у тому числі й з-за кордону – зокрема, нам допомагають кормами та грошима для того, щоб ми могли прогодувати усіх наших тварин.
До нас також постійно звертаються люди, які готові взяти участь у відбудові "Фельдман Екопарку", за що ми їм глибоко вдячні.
Після пережитого альпакам потрібна психологічна реабілітація, хоч з фізичною формою. На щастя, вже все добре. Фото: instagram.com/feldman_ecopark
До речі
- Як зараз почувається олива, яку ви рятували? Чи вижило дерево?
- Дерево перебуває у доволі складному стані, але на ньому є живі молоді паростки. Найближчим часом з оливи приберуть захисний купол, і його будуть ретельно вивчати фахівці, які мають визначити подальші кроки для порятунку цього унікального дерева.