Проблеми НМТ-2023: втомлені інструктори, комп'ютери, що зависли, і стрес від тривог
Проблеми НМТ-2023: втомлені інструктори, комп'ютери, що зависли, і стрес від тривог

Проблеми НМТ-2023: втомлені інструктори, комп'ютери, що зависли, і стрес від тривог

Розпочався другий тиждень проведення національного мультипредметного тестування (НМТ) для випускників шкіл. За результатами перших днів тестування стало зрозуміло – без проблем не обійшлося.

Моральні проблеми…

В Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) повідомили, що за результатами першого тижня з тимчасових екзаменаційних центрів було видалено «значну кількість учасників» через використання ними мобільних телефонів під час тестування.

- Деякі учасники фотографують тестові завдання, а потім розповсюджують їх у Мережі… Ми просимо учасників не ризикувати своїм майбутнім та не використовувати жодних цифрових пристроїв під час тестування. Той факт, що з кількох тисяч учасників одиницям вдалося сфотографувати деякі тестові завдання, скориставшись тим, що інструктори, які втомилися після навчального року та знесилені щоденними стресами, недогледіли порушення, не означає, що й іншим це вдасться. Ціна однієї фотографії може бути надто високою, - йдеться у заяві УЦОЯО.

Ця інформація викликала нерозуміння у батьків.

- Мою дитину на вході до центру тестування перевірили, жодних мобільних телефонів навіть за бажання ніхто не зміг би пронести. Тож факт використання телефону – це скоріше камінь у город тих же інструкторів: можливо, дозволили комусь зі «своїх» пронести та сфотографувати, але були спіймані іншими незацікавленими інструкторами, – припускає Олена Палагута, мати 11-класника із Дніпра. – І що означає пояснення «втомлені та знесилені після навчального року інструктори?» А діти у нас не втомлені, не знесилені? Скільки разів вони бігали з класу в укриття, скільки займалися вдома онлайн! Соромно навіть таке пояснення вигадувати.

В УЦОЯО не уточнили, скільки дітей проштрафилися на НМТ, але тепер їм доведеться складати тестування наступного року – цей уже «забракований».

Також обурення дітей та батьків викликав і час складання НМТ – у деяких містах тестування розпочиналось о 15.00.

- Як можна призначати на такий час, коли концентрація у більшості людей є мінімальною? У мого сина друг здавав у середині дня НМТ, то пішов туди весь розбитий: весь ранок протрусився від хвилювання. Каже, краще б уранці «відстрілявся» – і не було б такого стресу. А так він банально забув усе, що вчив, – ділиться Людмила Вовк зі Львова.

…і технічні труднощі

На жаль, не проходить гладко тестування і з технічної точки зору. Чи то через поспіх у підготовці, чи ще з якихось причин, але випускники по всій країні скаржаться на те, що програма тестування «висне» або зберігає не ті результати, що були вказані. Плюс повітряні тривоги додали головного болю.

- У нас під час звуку повітряної тривоги не зупинився таймер, який відраховує час (180 хвилин) для тестування. Хоча нам казали, що на тривогу таймер зупиняють, а після закінчення він запускається знову, - поділилася Ольга Шевченко, яка не побажала називати місто, де її дочка проходила тестування. - У результаті таймер не зупинився, і всіх, хто складав тестування, відправили на додаткову сесію.

– Дочка здавала НМТ 7 червня, і це було жахливо. Програма «висіла», відповіді не зберігалися, комп'ютери не вмикалися. Дітей почали пересаджувати за інші комп'ютери, але цей час не компенсували, і вони просто не встигли все написати. Діти й так були в паніці, бо лунала повітряна тривога, а тут ще й із програмою не все гаразд, – поділилася на сайті "Ocвіта" мама випускника Марія. А мешканка Мукачева Ольга додала, що у її місті дітям, у яких «зависла» програма тестування, одразу наказали приходити на додаткову сесію і навіть не пересаджували за іншу техніку.

- Діти готувалися, витратилися на далеку дорогу, а можливості скласти тест їм не дали, - поскаржилася Ольга.

Батьки впевнені, що чиновники Міносвіти самі не тестували техніку, і тому ніхто не був готовий до таких труднощів.

- Сьомого червня, коли сесія розпочалася о 10.00 і залунала тривога близько 11.00, абітурієнти пішли з аудиторій у укриття, де провели не менше пів години. Діти повернулися до своїх робіт уже не зосереджені, час їм не додали. Таке було у Броварському ліцеї, діти розчаровані, і це вже не вперше, – розповіли батьки.

З найпоширеніших проблем технічного характеру, крім «зависання» комп'ютерів, у процесі НМТ називають зникнення відповідей (доводилося заповнювати наново) та незбереження зазначених відповідей (програма зберігала відповіді за лише їй відомою логікою).

Що на думку спало

Як це було й минулими роками, з перших днів НМТ (раніше – ЗНО) розгорнулися батьківсько-вчительські баталії на тему «Хто винен?» Перші дорікають вчителям, що дітей до ладу не озброїли знаннями і тепер на тестуванні їм важко. А ті парирують, що батькам потрібні лише оцінки, а не реальні знання, та й не завадило б виховувати дітей так, щоб списування вважалося провиною, а не нормою. Консенсусу немає і не передбачається, але в будь-якому випадку було зрозуміло, що екзаменація дітей у військових умовах (повітряні тривоги, відсутність електрики, навчання онлайн або відсутність можливості вчитися) не могла привести до іншого результату.

Тепер вся надія на виші, де першокурсники в перший же день навчання чують слова викладача «забудьте все, чого вас навчали у школі» і починають навчатися «по-дорослому». Чи випустять виші через чотири-п'ять років «дорослих» фахівців – залежить лише від них.

Теги за темою
ЗНО
Джерело матеріала
loader
loader