«Це все одно, що бути наполовину вагітною»: колишній постпред України про реформу Радбезу ООН від США
Реформа Ради Безпеки ООН, яку розробляють Сполучені Штати та яка полягає узбільшенні кількості постійних членів Радбезу за рахунок нових країн без надання їм права вето, має мало перспектив бути втіленою, пояснив у коментарі ZN.UA колишній постійний представник України в ООН Володимир Єльченко. Проте, на його думку, процес реформування Радбезу ООН може перетнутися із іншим процессом – вигнанням з його складу Російської Федерації.
На думку дипломата, висунуті США пропозиції щодо реформування є спробою Штатів зменшити рівень критики на адресу постійних членів взагалі і на адресу Сполучених Штатів зокрема з боку країн так званого Глобального Півдня (перш за все Індії та Бразилії). Ці країни незадоволені тим, що ООН не може повністю представляти їхні інтереси через відсутність представників серед постійних членів ради безпеки.
«У цій американській пропозиції майже нічого нового немає. Ще наприкінці 80-х років минулого століття, коли я був молодим дипломатом, була створена так звана Робоча група з реформування Ради Безпеки ООН. Я навіть брав участь у цій групі, як експерт. І ось вона благополучно існує понад 30 років. За цей час дуже багато було пропозицій щодо реформування Ради Безпеки. Деякі були дуже співзвучні тим, що зараз запропонувала американська сторона. Скажімо так – це вперше, коли американці сформулювали це як свою ідею, але це не вперше, якщо брати саму ідею», – пояснив Єльченко.
Дипломат назвав ті шість країн, яким, на його думку буде запропоновано зайняти новостворені місця постійних членів Радбезу ООН. Перш за все, це Німеччина, Японія, Бразилія та Індія, які «заслужили право бути членом Радбезу» оскільки вони зрівнялися, або вже переважають за економічним потенціалом чи населенням деякі з тих країн, що наразі є постійними членами Радбезу. Ще дві країни – це африканські держави, але Африканський Союз досі не визначився хто саме з найвпливовіших країн континенту (можливо це будуть Південна Африка, Єгипет або Нігерія).
Право вето – коріння всіх проблем
За словами Володимира Єльченка, головна проблема реформування Радбезу ООН полягає у праві вето. За озвученою інформацією, запропоноване США реформування не передбачає надання права вето новим постійний членам.
«Коріння всіх проблем полягає у праві вето. Наскільки я знаю, Японія, Німеччина та Індія неодноразово заявляли, що без отримання права вето вони не вважають дану пропозицію прийнятною. Це все одно, що бути наполовину вагітною. З одного боку ти маєш постійний статус, перебуваєш постійно у складі Радбезу ООН, але без права вето цей статус нічим не відрізняються від статусу тих країн, що обираються час від часу на два роки. Я не думаю, що ця пропозиція буде користуватися більшою підтримкою, ніж все те, що було запропоноване раніше», – вважає Єльченко.
Дипломат висловив сумніви щодо можливого реформування Радбезу, адже воно потребуватиме зміни Статуту ООН та ратифікації урядами країн-членів включно з п’ятьма постійними членами.
«З одного боку частина світу ніколи не погодиться з тим, щоб їх представники стали постійними членами Ради Безпеки без права вето, а з іншого боку США і, можливо, Франція і Велика Британія, я вже не кажу про Китай та Росію, ніколи не погодяться із такими змінами, які або позбавлять їх права вето, або нададуть це право ще якимось країнам. Ось у чому полягає головна складність вирішення цього питання», – пояснив Єльченко.
Всі останні проблеми – у позиції Росії
На думку дипломата, процес реформування Радбезу ООН може в певний момент перетнутися із іншим процессом – вигнанням з його складу Російської Федерації. Адже після повномасштабного вторгнення Росії в Україну багатьом країнам стало зрозуміло, що реформування Радбезу потрібно не лише для того, щоб збільшити членський склад. Він не здатний виконувати свою функції не тому, що нерепрезентативний, а тому що там є Росія, яка все блокує.
«Всі останні проблеми, з якими зіткнулася Рада Безпеки ООН як раз полягають у позиції Російської Федерації. Це стосується не лише питання України, не лише нашої війни. Це і Сирія, і Грузія раніше. Багато конфліктів в Африці, де Росія просто користується правом вето для захисту своїх союзників. Той же Судан, Центральноафриканська республіка. Росія блокує санкції проти Судану, проти ЦАР. Нещодавно з’явилася така країна як Малі, де також є свої інтереси у Росії. Росія категорично блокувала введення санкцій проти Малі рішенням Ради Безпеки ООН.
Нагадаємо, що у лютому Європейський парламент закликав виключити Росію з Ради Безпеки ООН, де вона має право вето.
Раніше колишній постійний представник України в ООН Володимир Єльченко, під час дискусії в Atlantic Council, зауважив, що існує кілька варіантів, як позбавити Росію місця в Радбезі. На його думку, Китай не буде чинити великий опір спробам виключити Росію з Ради безпеки ООН.
Як вигнати РФ з ООН і навіщо це Україні читайте у статті Максима Баришнікова та Володимира Єльченка «Найбільша геополітична афера ХХ століття: чому перебування Росії в ООН безпідставне» на ZN.UA.