У Європарламенті схвалили остаточний варіант законопроєкту про регулювання штучного інтелекту
У Європарламенті схвалили остаточний варіант законопроєкту про регулювання штучного інтелекту

У Європарламенті схвалили остаточний варіант законопроєкту про регулювання штучного інтелекту

Наступним етапом стане його узгодження із країнами-членами Євросоюзу.

У Європейському парламенті сьогодні схвалили консолідовану позицію щодо остаточної форми законопроєкту про штучний інтелект перед переговорами щодо нього з країнами-членами Євросоюзу. «За» проголосували 499 європарламентарів, 28 були «проти», а 93 утрималися, повідомила пресслужба Європарламенту.

«Правила гарантуватимуть, що штучний інтелект, розроблений і використовуваний у Європі, повністю відповідає правам і цінностям ЄС, включаючи нагляд з боку людини, безпеку, конфіденційність, прозорість, відсутність дискримінації та соціальне та екологічне благополуччя», — зазначено у повідомленні.

Відповідно до законопроєкту, системи штучного інтелекту поділятимуть на чотири рівні ризику. Йдеться про:

  • системи віддаленої біометричної ідентифікації у публічно доступних місцях;
  • біометричні системи класифікації людей за статтю, расою, етнічною належністю, громадянством, релігією, політичними поглядами тощо;
  • поліцейські системи «передбачання» (на основі профілю, місця розташування чи колишніх проблем із законом), системи розпізнання емоцій у роботі правоохоронних органах, органах прикордонного контролю, на робочому місці та у навчальних закладах;
  • системи, що можуть створювати бази даних облич на основі обробки зображень з камер у громадських місцях тощо.

До систем високого ризику віднесли ті, що можуть становити значну загрозу для здоров’я, безпеки, фундаментальних прав. Серед іншого, йдеться про системи ШІ, які можуть вплинути на думку виборців і результати голосування.

Планується, що розробників зобовяжуть реєструвати свої «моделі» програм у базі даних ЄС перед випуском на ринок. Генеруючі системи ШІ на основі таких моделей — на зразок ChatGPT — повинні будуть виконувати критерії прозорості та забезпечити запобіжники від генерування контенту, який порушує законодавство; надавати детальний перелік даних, на яких «навчали» систему. Виняток зробили для дослідницької діяльності та компонентів ШІ, які надаються на основі ліцензії open-source.

Нагадаємо, Європейська комісія хоче, щоб великі онлайн-платформи почали чітко маркувати контент — слова, зображення та аудіо, — створений штучним інтелектом. Цю вимогу прагнуть додати до Кодексу практики щодо онлайн-дезінформації.

Фото: Unsplash

Теги за темою
Євросоюз
Джерело матеріала
loader
loader