13-річній Олександрі з Волині у львівській дитячій лікарні Охматдит зробили складну операцію – двобічну, торакоскопічну симпатектомію. Простими словами пересічення нервових закінчень, які і спричиняють дану патологію.
Ефект від такого втручання є стовідсотковим і одразу після операції.
Олександра з трьох років страждала від гіпергідрозу – надмірного потовиділення кистей рук та стоп. Процес був настільки сильний, що робити звичайні побутові справи Олександрі було дуже складно.
У школі вона не могла навіть ручку тримати, писати. Зошити заливало потом. Дівчинка займалася художньою гімнастикою і дуже дратувалася, що через мокрі долоні не може втримати спортивні булави, мʼяч. Це дуже їй ускладнювало життя.
– Ми в Луцьку обійшли всіх лікарів. Одні казали, що це з віком пройде. Інші, що це від нервів і прописували заспокійливе. Але ставало все гірше і гірше, – згадує мама дівчинки Юлія.
Вони приїхали на консультацію дерматолога до Львова, а той направив їх до… хірурга.
– У Олександри через надмірне потовиділення на руках і ногах були ерозії, некрози шкіри, шелушіння та глибокі тріщини. Рідко таке зустрічається, – розповів дитячий хірург Микола Микита.
Тоді лікарі і вирішили робити дівчинці складну, але дуже дієву операцію. Від пересічення нервових закінчень не поступає спотворений сигнал від нервів до судин – судини приходять у норму, спазму більше немає, вони розширюються та починають добре працювати.
Гіпергідроз – це неконтрольований спазм периферичних судин, внаслідок порушення інервації.
При такому діагнозі часто лікарі пропонують безліч процедур – від ін’єкцій ботоксу до застосування спеціальних дезодорантів із різними добавками. Ще, звісно, рекомендують сухі антиперспіранти, які блокують потовиділення.
Але це все дає тимчасовий ефект, і може використовуватися, коли потовиділення не настільки сильне, як було у Олександри.
Слово “було” найповніше говорить про результат операції.
Джерело і фото: