"Є побоювання": Нетаньягу пояснив, чому Ізраїль не погодиться на передачу "Залізного купола" Україні
Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що його країна не має наміру надавати військову підтримку Україні для боротьби з російською окупаційною армією. Глава уряду, зокрема, заявив, що Ізраїль не передаватиме ЗСУ системи протиповітряної оборони "Залізний купол".
Політик боїться, що ця система може потрапити до рук Ірану та бути використана проти самого Ізраїлю. Про це він заявив в інтерв'ю The Wall Street Journal.
На думку Нетаньягу, можлива передача Україні "Залізного купола" поставила б під загрозу життя мільйонів ізраїльтян. При цьому він видав, що в жодного із західних союзників України немає таких побоювань щодо передачі зброї, як в Ізраїлю.
"У нас є побоювання, які, я не думаю, мають один із західних союзників України. …Якщо ця система потрапить до рук Ірану, то мільйони ізраїльтян залишаться беззахисними і опиняться під загрозою", – заявив глава ізраїльського уряду.
Водночас Нетаньягу дав зрозуміти, що Ізраїль не має наміру змінювати свою точку зору щодо надання військової допомоги Україні. Зокрема, він спростував передачу Україні іншого високотехнологічного озброєння. Цю позицію прем'єр-міністр аргументував аналогічно – Нетаньягу боїться, що ізраїльська зброя може бути захоплена на полі бою в Україні та передана російською стороною Ірану.
При цьому Нетаньяху назвав військово-політичну співпрацю Ірану з РФ "дуже тривожними відносинами". Також він додав, що ізраїльський уряд довів до відома росіян своє занепокоєння.
"Залізний купол" – одна з найзасекреченіших і найдорожчих військових розробок світу. Створення системи почалося ще в 2006 році – через конфлікт, що спалахнув між Ізраїлем і групою ліванських ісламістів "Хезболла". Тоді бойовики випустили тисячі снарядів по ізраїльських містах, унаслідок чого загинули десятки громадян.
ППО призначена для захисту від ракет та артилерії малого радіуса дії на дальності від 4 до 70 км. Її можна швидко транспортувати на вантажівках та оперативно розгортати у потрібному місці.
Кожна батарея складається із трьох елементів:
– радар виявлення та відстеження;– контрольний центр;– три-чотири пускові установки з 20 ракетами-перехоплювачами "Тамір".
Радіолокаційна технологія розуміє, коли снаряд орієнтований на житловий район. І лише в такому разі "Залізний купол" запускає перехоплювача. Швидкість у цьому випадку дуже важлива, оскільки ізраїльські міста настільки близько розташовані до сектору Гази, що палестинські ракети можуть досягати цілі всього за 15 секунд.
Характеристики "Залізного куполу"
– площа прикриття однієї батареї: до 150 кв. км– кількість протиракет в одній пусковій: 10-20– дальність знищення цілей: 70 км– максимальна висота знищення цілей: 7 км
Які недоліки у системи
Попри високу ефективність, "Залізний купол" має низку недоліків. Насамперед, це висока ціна. За оцінками журналістів, одна ракета системи коштує щонайменше 50 тисяч доларів. Важко уявити, скільки обходиться бюджету країни ця ППО, якщо тільки 5 серпня із сектору Гази було випущено близько 80 ракет.
У купола є ще один недолік – його ефективність знижується в разі масованої атаки. І бойовики "Ісламського джихаду" розуміють це – тому й атакують Ізраїль із повітря цілими серіями.
Крім того, через те, що "Залізний купол" не захищає відкритих простір, його довелося доповнити системою швидкого оповіщення громадян. Гучний сигнал вказує громадянам не залишати будинки чи офіси – тобто ті місця, які захищає система ППО.
До речі, на початку 2023 року Біньямін Нетаньягу заявив, що його країна може передати Україні системи протиповітряної оборони. Йдеться, зокрема, про "Залізний купол". Тоді політик говорив, що ізраїльський уряд вивчає це питання.
Раніше міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Україна потребує ізраїльської системи протиповітряної оборони "Залізний купол". За його словами, така система дозволила б зберегти велику кількість життів українців та об'єктів інфраструктури від російських атак.
Як повідомляв OBOZREVATEL, посольство України в Ізраїлі заявило, що нинішній уряд Ізраїлю обрав шлях тісної співпраці з країною-агресором Росією. У дипломатичному відомстві наголосили, що про це свідчить низка досить суперечливих подій, що відбулися у першій половині 2023 року, що збіглися з практичною відсутністю ізраїльської гуманітарної допомоги Україні.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!