Значення саміту НАТО у Вільнюсі підкреслюють три блоки досягнень. Про це написав міністр оборони Олексій Резніков у своїй колонці для видання Liga.net.
Перший блок – це зміст подій, досягнення консенсусу і глибинне розуміння спільних цілей, в основі яких – українська позиція.
За словами міністра, під час саміту вдалося донести українське бачення, яке підтримали лідери країн-партнерів. Йдеться про те, що торгівля територіями та свободою приєднання до безпекових блоків неприпустима, це не може бути предметом розміну.
— Відмова від інтеграції в НАТО не може бути переговорною позицією, – наголосив Резніков.
Він також зазначив, що консенсус проявився у заявах про те, що Україна буде в НАТО, коли складуться відповідні умови. Це прозвучало з уст президента США Джо Байден, президента Туреччини Реджеп Ердоган, голови уряду Італії Джорджія Мелоні та інших друзів України, зауважив міністр.
Другий блок – це власне формальні рішення та їхні політико-правові особливості.
Насамперед йдеться про комплексний пакет допомоги, який передбачає:
- перехід від короткострокової до багаторічної програми підтримки трансформацій сектору безпеки та оборони України для досягнення повної взаємосумісності з блоком;
- надання нелетальної допомоги (паливо, розмінування, медицина тощо);
- запровадження політичного інструменту високого рівня у вигляді Ради Україна – НАТО.
Третій блок – це підсумки роботи на полях саміту.
За словами міністра, не менш важлива робота тривала за межами головної офіційної зали з прапорами країн-учасниць.
— На полях зустрічі ми проговорили з колегами і вирішили багато практичних питань. Створюється перший спільний з НАТО центр аналізу, тренування та освіти для поширення передового досвіду, здобутого на війні, – зауважив він.
Крім того, було підписано документ щодо “коаліції тренування пілотів”, підписано пакет документів щодо поглиблення взаємодії зі Швецією. Резніков зауважив, що у списку дотичних до саміту практичних здобутків – пакети допомоги на $1,5 млрд.
Крім того, окремі рішення у контексті саміту такі як надання касетних боєприпасів від США та далекобійних ракет SCALP від Франції – це посилення нашої армії у відповідальний момент і збереження життя наших воїнів.