США можуть запровадити обмеження проти Киргизстану за допомогу РФ у обході санкцій — WP
США можуть запровадити обмеження проти Киргизстану за допомогу РФ у обході санкцій — WP

США можуть запровадити обмеження проти Киргизстану за допомогу РФ у обході санкцій — WP

США можуть запровадити обмеження проти Киргизстану за допомогу РФ у обході санкцій — WP

Росія все частіше звертається за допомогою до колишніх радянських республік Центральної Азії для отримання санкційних товарів.

США готують нові економічні заходи проти Киргизстану на тлі ролі країни у потокахсанкційних товарів до Росії. За даними The Washington Post, обмеження можуть запровадити вже цього тижня.

Обмежена в закупівлі військових товарів у західних країнах, Москва все частіше звертається за допомогою до колишніх радянських республік Центральної Азії, деякі з них історично і фінансово пов'язані з Росією, але також активно торгують з Європою і Китаєм.

Представники адміністрації президента США Джо Байдена кажуть, що вони особливо стурбовані роллю, яку відіграє Киргизстан. Країна з населенням 6,7 мільйона людей, що не має виходу до моря, колись була південним кордоном "радянської імперії", а зараз є домом для низки підприємств, що стали каналом для товарів із Заходу та Азії, які Росія не може легально отримати в іншому місці.

Після вторгнення Кремля в Україну - і з більшою інтенсивністю в останні місяці, Киргизстан став свідком масштабного розширення компаній імпорту та експорту, які ведуть бізнес переважно з Росією. Фірми заробляють на стрімкому зростанні продажів санкційних китайських і європейських товарів - від безпілотників і деталей для літаків до оптичних прицілів — більшість з яких доставляються наземним транспортом компаніям у РФ, повідомив високопоставлений американський чиновник.

Після місяців безрезультатних візитів до Киргизстану американських і європейських дипломатів адміністрація Байдена готує нові економічні заходи для тиску на країну з метою припинення торгівлі з РФ, за словами двох чиновників США, знайомих із цими планами. Заходи, які в минулому включали санкції або "чорний список" компаній, звинувачених у порушеннях, можуть бути запроваджені вже цього тижня, сказали чиновники на умовах анонімності.

"Киргизстан, хоча і невеликий порівняно з іншими країнами, є яскравим прикладом того, що всі фактори діють одночасно, аби створити неприйнятне середовище, сприятливе для ухилення від [санкцій]", - сказав високопосадовець.

Загальнодоступні торгові документи дають уявлення про масштаби тіньової торгівлі. Записи показують, що загальний обсяг експорту Киргизстану до Росії стрімко зріс у 2022 році, збільшившись на 250 відсотків порівняно з попереднім роком, до вторгнення в Україну. Щодо деяких товарів, таких як оптичні приціли, раніше не було жодних записів про те, що Киргизстан коли-небудь експортував такі товари до РФ.

Торгові документи також свідчать про високий рівень координації з Москвою у сфері закупівель. Записи, зроблені на початку цього року, показують, що в лютому і березні компанії Киргизстану здійснювали масові закупівлі важливої електроніки - в тому числі спеціалізованих напівпровідників і підсилювачів напруги на сотні тисяч доларів - у китайських і південнокорейських компаній. Майже така ж кількість тих самих типів електроніки була експортована з Киргизстану до Росії за той самий період.

Російські фірми, які отримували товари, в більшості випадків були відомими постачальниками російської оборонної промисловості. Очевидна організація транзакцій з третіми сторонами була розцінена як робота російських спецслужб, які, за словами американських чиновників, тепер беруть безпосередню участь, разом із низкою спекулянтів на війні, у схемах, спрямованих на обхід економічних санкцій.

Посольство Киргизстану у Вашингтоні заявило, що керівництво країни прагне дотримуватися міжнародних норм і боротися з контрабандою та іншими видами незаконної торгівлі. У заяві сплеск торгівлі з Москвою частково пояснюється вдосконаленням електронних систем відстеження потоку товарів через кордони країни.

Хоча посольство визнало попередні повідомлення про обхід санкцій, воно заявило, що критики не беруть до уваги "реальний економічний контекст".

"Киргизстан і Росія є членами Євразійського економічного союзу і, загалом, Росія є одним із наших основних торговельних партнерів. Більше мільйона наших громадян працюють у Росії”, - йдеться у повідомленні. 

Нинішні і колишні американські чиновники визнали геополітичні та економічні труднощі Киргизстану, зазначивши при цьому, що деякі сусіди країни, схоже, докладають більш щирих зусиль для забезпечення дотримання санкцій, навіть на тлі величезного тиску з боку Москви.

"Географія, близькість і вплив мають значення", - сказав Хуан Зарате, який працював в адміністрації Джорджа Буша-молодшого на посаді першого заступника міністра фінансів США з питань боротьби з фінансуванням тероризму та фінансовими злочинами. За його словами, в таких країнах, як Киргизстан, має бути "політична воля до розриву наявних відносин, а також сміливість і здатність забезпечити дотримання санкцій" - навіть якщо такі дії ризикують "засмутити небезпечного сусіда".

Видання пише, що біля кордону між Казахстаном і Киргизстаном митники перехопили партію дронів. На транспортній етикетці китайські дрони були вказані як надпотужні обпилювачі сільськогосподарських культур, які використовуються в садах і на великих фермах. Але ім'я покупця - російської компанії, яка на початку травня придбала вантажівку літальних апаратів за ціною майже 14 тисяч доларів за один - натякало на інше можливе використання.

Потенційну військову цінність безпілотників, за іронією долі, помітив російський уряд, який минулого року захопив чотири дрони тієї ж моделі на сході України і заявив, що Київ планує використовувати їх для хімічної атаки. Міцні квадрокоптери здатні нести корисне навантаження вагою майже 30 кг. Немає жодних доказів того, що Україна використовувала хімічну зброю або володіє нею. Однак американські розвідники вже давно занепокоєні тим, що Росія може вдатися до використання своїх відомих запасів хімічних агентів, щоб зупинити українські війська.

Партія китайських дронів DJI Agras T-30 була придбана фірмою з Киргизстану, яка планувала перепродати їх російській компанії. 14 дронів перевозили суходолом через Казахстан, коли митники зупинили їх через відсутність належних експортних документів. За повідомленнями ЗМІ, літальні апарати були конфісковані казахстанською стороною і так і не перетнули російський кордон. 

Той самий китайський виробник, компанія DJI, розробляє подібні дрони для використання правоохоронними органами, в тому числі в США, де моделі компанії залишаються популярними, незважаючи на заборони або обмеження на використання літальних апаратів на федеральному рівні з 2017 року. DJI призупинила продаж своїх безпілотників в Україну та Росію після вторгнення в лютому 2022 року, що, можливо, пояснює, чому російський покупець пішов непрямим шляхом, намагаючись їх придбати.

Немає жодних записів про використання безпілотників Agras T-30 на полі бою, хоча цей літальний апарат може мати військову цінність. 

Хоча безпілотники Т-30 так і не досягли місця призначення, американські офіційні особи кажуть, що Росія неминуче спробує знову отримати ці технології, можливо, використовуючи інших партнерів і методи, або інші типи дронів.

Американські чиновники визнають, що в більшості випадків країни, які прагнуть отримати заборонені товари, зрештою досягають успіху, хоча суворе дотримання торговельного ембарго може в кінцевому підсумку призвести до збільшення витрат на ведення бізнесу.

Кожен ввезений у РФ китайський або американський чип і напівпровідник, кожна поставлена в країну-агресорку пральна машина означають, що в росіян з'явилася ракета, яка може вбити українську дитину, і високотехнологічна начинка у гвинтокрила або танка, які вбиватимуть наших солдатів. Але що роблять Київ та його західні партнери, аби не допустити ввезення до РФ високотехнологічної продукції? Про це – у статті Володимира Кравченка "Забити наглухо чорний хід: як заборонити Росії обходити санкції".

Про те, що потрібно зробити нашій владі, щоб спиляти російському ВПК зуби — у статті Дмитра Менделєєва «Як закінчити російський ракетний терор».

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader