У четвер, 27 липня, у Відні під час засідання Постійної ради ОБСЄ очільник української місії в організації Євген Цимбалюк знову порушив перед делегаціями країн-учасниць питання необхідності звільнення цивільних заручників, яких захопила Росія в Україні. Цимбалюк зокрема згадав про викрадення кореспондента УНІАН Дмитра Хилюка. Про це повідомило інформагентство «Укрінформ».
«Я хотів би повторити свій заклик з останнього засідання Постійної ради щодо цивільних заручників. Жоден інший сучасний конфлікт не бачив такого масштабу злочинів, адже Росія утримує тисячі цивільних заручників. Нам терміново потрібні нові міжнародні інструменти для покарання за викрадення цивільних осіб та забезпечення безпечного повернення цивільних заручників», — заявив Цимбалюк.
Він додав, що карта місць незаконного утримання Росією українців, представлена в ОБСЄ українською неурядовою організацією у травні, «не повинна стати черговим дослідженням». Наявна інформація має стати «основою для подальших дій ОБСЄ, в тому числі з боку БДІПЛ та Центру запобігання конфліктів», наголосив Цимбалюк.
«Показовою в цьому плані є справа Дмитра Хилюка, українського журналіста. Він був викрадений з будинку своєї сім'ї в Київській області ще в березні 2022 року, на другий тиждень російського вторгнення», — сказав голова української місії.
Цимбалюк нагадав, що нещодавно «Репортери без кордонів» встановили, що Дмитро живий і утримувався в СІЗО №2 у Новозибкові Брянської області РФ, а зараз перебуває в одній з в'язниць Володимирської області. За словами посла, «не дивно, що російська влада заперечує його утримання».
«Але ми не можемо допустити, щоб ці люди просто загубилися, коли їх переміщують з одного місця в інше. Цей злочин має бути під постійною увагою. Це врятує життя і поверне людям свободу», — наголосив Цимбалюк.
Також він згадав про те, що Росія інсценувала судовий процес над 18 захисниками Маріуполя, а нині військовополоненими в Ростові-на-Дону.
«Ця справа є лише частиною дегуманізаційної кампанії Росії проти українців. Тому ми закликаємо БДІПЛ уважно стежити за цією справою. Ці люди мають бути звільнені», — сказав Цимбалюк.
Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за частиною 1 ст. 438 Кримінального кодексу щодо викрадення цивільних на території Димерської ОТГ. У межах провадження журналіст Дмитро Хилюк і його батько проходять як потерпілі.
У серпні 2022 року через Міжнародний комітет Червоного Хреста батьки Дмитра Хилюка отримали від нього лист, датований 14 квітня. На конверті був штамп «Почта России», а сам лист містив одне речення: «Дорогі мої мамо, тату, я живий, здоровий, у мене все добре».
Дмитро Хилюк є серед двох зниклих безвісти в 2022 році в усьому світі журналістів, які ввійшли до річного звіту «Репортерів без кордонів».
Цього року міжнародна неурядова організація «Репортери без кордонів» оприлюднила розслідування щодо того, де росіяни утримують полоненого журналіста агенції УНІАН Дмитра Хилюка.
На початку травня 2023-го уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що надсилав листа уповноваженій з прав людини в Росії Тетяні Москальковій для отримання детальнішої інформації про Дмитра Хилюка, однак відповіді наразі не отримав.
17 травня група «1+1 media» опублікувала звернення до міжнародних професійних та правозахисних спільнот із проханням допомогти визволити з полону Росії Дмитра Хилюка, а також усіх цивільних заручників, яких держава-агресор незаконно утримує від початку свого повномасштабного вторгнення в Україну.
Зі свого боку уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що він особисто тримає на контролі питання щодо визволення з російського полону журналіста інформагентства УНІАН Дмитра Хилюка.
Наприкінці травня цього року поліція Київської області передала справу щодо викрадення росіянами Дмитра Хилюка до Головного управління СБУ.
У липні 2023-го «Репортери без кордонів» оприлюднили свій звіт, згідно з яким Хилюк, ймовірно, перебуває в одній з колоній Володимирської області РФ.
Читайте також:
- Чи є в Україні заручники?
- «Комусь треба було розмовляти українською»: Катя Осадча — про повернення «Світського життя», сталеві яйця українців та світову гуманітарну кризу
- Журналісти Bihus.info розвідали деталі про окупанта, який зізнавався в убивствах українських полонених
- Звичайна історія полоненої українки
- Медійна ініціатива за права людини створила мапу місць незаконного утримання українських полонених
Фото: Медійна ініціатива за права людини