Жінка жила 45 тис. років тому: вчені реконструювали обличчя найдавнішої сучасної людини
Жінка жила 45 тис. років тому: вчені реконструювали обличчя найдавнішої сучасної людини

Жінка жила 45 тис. років тому: вчені реконструювали обличчя найдавнішої сучасної людини

Нова реконструкція обличчя показує, який вигляд мала жінка, яка є найдавнішою сучасною людиною, геном якої секвенували.

Ще в 1950 році археологи виявили в одній із печер у Чехії розколотий на дві частини череп людини. Спочатку вчені вирішили, що це два різні черепи, які належали двом різним людям. Через кілька десятиліть дослідники провели секвенування геному, витягнутого з черепа і з'ясували, що цей череп належав жінці, яка жила 45 тисяч років тому. Наразі вважається, що жінка, яку назвали Zlatý kůň (на честь місцевої гори), є найдавнішою анатомічно сучасною людиною, геном якої коли-небудь секвенували. Тепер же група вчених, які займаються відтворенням зовнішнього вигляду стародавніх людей представили свою реконструкцію обличчя цієї древньої жінки, пише Live Science.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Аналіз ДНК Zlatý kůň дозволив ученим з'ясувати, що її геном частково складається з генетичного матеріалу неандертальців. Якщо бути точніше, то вчені виявили приблизно 3% такого матеріалу. Археологи вважають, що ця жінка була представником тих ранніх сучасних людей, які найімовірніше схрещувалися з неандертальцями.

Останки жінки Zlatý kůň
Фото: Wikipedia

Але який вигляд мала ця жінка або скоріше, як вона могла виглядати? На це питання спробували відповісти автори нової лицьової реконструкції, яку було створено під керівництвом відомого експерта з графіки Сісеро Мораїса з Бразилії.

Складність у створенні цієї реконструкції полягала в тому, що в черепі стародавньої жінки відсутня більша частина його лівого боку
Фото: Live Science

За словами Мораїса, складність у створенні цієї реконструкції полягала в тому, що в черепі стародавньої жінки відсутня більша частина його лівого боку. Учений вважає, що найімовірніше після смерті якийсь хижак, можливо вовк, знайшов труп і з'їв цю частину голови разом із кістками.

Під час дослідження вчені змогли отримати нове цифрове обличчя
Фото: Live Science

Дослідники провели комп'ютерну томографію черепа і зібрали дані, які стосуються форми і розміру голови інших стародавніх людей, що жили приблизно в цей період. Після того, як було проведено порівняння отриманого зображення ще й з комп'ютерними томографіями сучасних жінок, вчені змогли отримати нове цифрове обличчя.

Реконструкція обличчя Zlatý kůň
Фото: Live Science

За словами Мораїса, деякі вчені раніше вважали, що цей череп належав чоловікові тому, що збиває з пантелику дуже міцна нижня щелепа. Така форма щелепи більше схожа на ту, яка була в неандертальців, а не в людей.

Щоб обличчя виглядало більш "живим", дослідники надали жінці темного відтінку шкіри, зробили її очі відкритими, а також прикрасили голову волоссям...
Фото: Live Science

Також дослідження показало, що порожнина в черепі, де розміщується мозок, у Zlatý kůň більша, ніж у людей, що також свідчить про те, що ця жінка мала більше схожості з неандертальцями.

Для того, щоб отримати максимально реалістичне обличчя стародавньої жінки, вчені спершу створили його із закритими очима, без волосся, а також зі знебарвленою шкірою. Щоб обличчя виглядало більш "живим", дослідники надали жінці темного відтінку шкіри, зробили її очі відкритими, а також прикрасили голову волоссям. Учені вирішили, що в цієї жінки могло бути також темне кучеряве волосся і карі очі.

Учені вирішили, що у цієї жінки могло бути також темне кучеряве волосся і карі очі.
Фото: Live Science

Автори нової реконструкції кажуть, що дані попередніх досліджень не можуть дати відповідь на те, який був колір шкіри у цієї жінки, якими були м'які тканини на її обличчі і яку форму мали деякі інші особливості фізіології.

Фокус уже писав про те, що нещодавно вчені створили реконструкцію обличчя жінки, яка жила 4000 років тому на території сучасної Шотландії.

Джерело матеріала
loader
loader