Тепер, коли всі липневі цифри стали гарячими, Європейська організація моніторингу клімату оголосила офіційно: липень 2023 року став найспекотнішим місяцем на Землі з великим відривом. Глобальна середня температура липня в 16,95 градуса Цельсія (62,51 градуса Фаренгейта) була на третину градуса Цельсія (шість десятих градуса Фаренгейта) вищою за попередній рекорд, встановлений у 2019 році, повідомляє Служба зміни клімату Copernicus, підрозділ космічної програми Європейського Союзу, оголосив у вівторок. Зазвичай глобальні температурні рекорди побиваються на соті або десяті частки градуса, тому цей запас є незвичним.
«Ці записи мають жахливі наслідки як для людей, так і для планети, яка піддається все більш частим і інтенсивним екстремальним явищам», — сказала заступник директора Copernicus Саманта Берджесс. На південному заході Сполучених Штатів і в Мексиці, Європі та Азії були смертельні хвилі спеки. Швидкі наукові дослідження покладають провину на кліматичні зміни, спричинені людиною через спалювання вугілля, нафти та природного газу.
Починаючи з 2 липня, липневі дні були спекотнішими, ніж раніше. Це було настільки надзвичайно тепло, що Коперник і Всесвітня метеорологічна організація зробили незвичне раннє оголошення про те, що це, ймовірно, найспекотніші дні місяця до його закінчення. Підрахунки у вівторок зробили це офіційно.
Місяць був на 1,5 градуса за Цельсієм (2,7 градуса за Фаренгейтом) теплішим, ніж доіндустріальний період. У 2015 році країни світу погодилися спробувати запобігти тривалому потеплінню — не окремим місяцям чи навіть рокам, а десятиліттям — яке на 1,5 градуса тепліше, ніж у доіндустріальний період.
За словами Copernicus, минулий місяць був настільки спекотним, що він був на 0,7 градуса за Цельсієм (1,3 градуса за Фаренгейтом) спекотнішим, ніж середній липень з 1991 по 2020 рік. Світовий океан був на пів градуса за Цельсієм (0,9 градуса за Фаренгейтом) теплішим, ніж за попередні 30 років, а Північна Атлантика була на 1,05 градуса за Цельсієм (1,9 градуса за Фаренгейтом) гарячішою, ніж у середньому. Антарктида встановила рекордно низький рівень морського льоду, на 15% нижче середнього для цієї пори року.
Записи Коперника сягають 1940 року. Ця температура була б вищою за будь-який місяць, який реєструвало Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США, а їхні записи сягають 1850 року. Але вчені кажуть, що насправді вона найспекотніша за набагато довший період часу.
«Це приголомшливий рекорд, і він явно робить цей місяць найтеплішим на Землі за десять тисяч років», — сказав Стефан Рамсторф, кліматолог з Потсдамського інституту кліматичних досліджень у Німеччині. Він не був частиною команди Copernicus.
Рамсторф процитував дослідження, в яких використовуються кільця дерев та інші показники, які показують, що теперішні часи найтепліші з початку епохи голоцену, приблизно 10 000 років тому. А перед початком голоцену був льодовиковий період, тому було б логічно навіть сказати, що це найтепліший рекорд за 120 000 років, сказав він.
«Нам слід хвилюватися не про липень, тому що він рекордний, а тому, що він буде рекордним недовго», — сказала кліматолог Імперського коледжу Лондона Фрідеріка Отто. «Це показник того, наскільки ми змінили клімат. Ми живемо в зовсім іншому світі, у якому наше суспільство не пристосоване до життя». Джерело