Учений прогнозує масштабну "корекцію населення" планети, який нам влаштує сама природа
Учений прогнозує масштабну "корекцію населення" планети, який нам влаштує сама природа

Учений прогнозує масштабну "корекцію населення" планети, який нам влаштує сама природа

За нинішніми оцінками, у 1800 році населення планети становило всього 952 мільйони осіб. Сто років потому це число виросло до 1,6 мільярда людей. 1950 рік показав уже 2,5 мільярда, а у 2000 нас стало цілих 6 мільярдів. У 2022 році було офіційно повідомлено, що тепер по Землі ходить понад 8 мільярдів людей.

Що далі

Нашій екосфері дуже важко витримати таке різке зростання, а отже це загрожує "демографічною корекцією", вважає вчений, чиє дослідження припускає, що відбутися це може вже до кінця століття. Популяційний еколог Вільям Ріс з Університету Британської Колумбії в Канаді стверджує, що ми використовуємо ресурси Землі нестабільними темпами, і що наші природні схильності як людей ускладнюють нам виправлення цього "екологічного перегину".

Результатом може стати своєрідний цивілізаційний колапс, який "відкоригує" чисельність населення планети. Залишаться таким чином лише найбагатші та найстійкіші суспільства.

Homo sapiens еволюціонував для того, щоб розмножуватися в геометричній прогресії, географічно розширюватись і споживати всі доступні ресурси. Протягом більшої частини еволюційної історії людства такі експансіоністські тенденції наштовхувалися на негативний зворотний зв'язок. Однак наукова революція і використання викопного палива зменшили багато форм негативного зворотного зв'язку, що дозволило нам повністю реалізувати наш потенціал експоненціального зростання,
– пише Ріс у своїй опублікованій статті.

Учений зазначає, що наше домінування на планеті змусило нас забути про те, що ми все ще перебуваємо під впливом природного відбору. Ба більше, наша природна схильність до короткострокового мислення, яка надзвичайно добре служила нам у нашому еволюційному минулому, продовжує змушувати нас брати стільки, скільки ми можемо отримати, коли це доступно. Це призвело до надмірного споживання та забруднення довкілля, відповідальність за яке несе частина нинішнього населення планети, і яке зростатиме разом із фінансовою безпекою та збільшенням чисельності населення. Зміна клімату свідчить про навантаження, яке вже відчуває планета, але це лише невелика частина загальної проблеми перенапруження.

Продовжуючи використовувати велику кількість викопного палива, ми одночасно ігноруємо й інші симптоми перенапруги. Від споживання біомаси до порушення планетарних кругообігів поживних речовин — усі ці взаємопов'язані проблеми приводять нас до шостого масового вимирання видів на Землі та хаотичного руйнування основних систем життєзабезпечення планети.

Запропоновані людством рішення, такі як перехід на відновлювані джерела енергії, насправді не усувають проблему експоненціального зростання населення, а навпаки, ще більше сприяють надмірному споживанню, яке його супроводжує. Питання полягає в тому, чи здатне вдосконалення технологій — від боротьби зі зміною клімату до збільшення виробництва харчів — йти в ногу зі зростаючими вимогами, які наше споживання ставить перед планетою.

Якщо інновації не зможуть знайти рішення, нестача продовольства, нестабільність середовища проживання, війни та хвороби цілком можуть почати впливати на чисельність населення, прогнозує дослідження.

Хоча жоден з основних симптомів перенаселення не може бути адекватно усунутий ізольовано від інших, безпосереднє розв'язання проблеми перенаселення зменшить усі важливі симптоми одночасно,
– упевнений Ріс.

Автор статті каже, що нам потрібно набагато краще усвідомлювати небезпеку, в якій ми перебуваємо, і розробляти способи досягнення кращого балансу між нашими відносинами з планетою і тим, що ми даємо і що беремо.

Теги за темою
Екологія
Джерело матеріала
loader
loader