В Україні змінять правила для ГМО: ухвалено євроінтеграційний законопроєкт
В Україні змінять правила для ГМО: ухвалено євроінтеграційний законопроєкт

В Україні змінять правила для ГМО: ухвалено євроінтеграційний законопроєкт

В Україні зміниться система контролю за ГМО. Норми обіцяють привести до європейських стандартів, а також запровадити нові обмеження на вирощування та обіг кукурудзи, цукрових буряків та ріпаку.

Відповідний євроінтеграційний законопроєкт №5839 ухвалили в другому читанні і в цілому депутати Верховної Ради, повідомляє Мінагропрод. За документ проголосували 276 нардепів (з поіменним голосуванням можна ознайомитись тут).

"Впроваджуються європейські механізми державної реєстрації ГМО", – повідомили у аграрному відомстві. Зокрема, створюється Державний Реєстр ГМО, який вестиме Мінагрополітики.

Також документом вводиться заборона на вирощування та обіг:

  • ГМО-кукурудзи – постійно;
  • ГМО-цукрових буряків та ріпаку – протягом 5 років з дня набрання чинності законом (набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а вводиться в дію через три роки з дня набрання чинності).

Також встановлюються вимоги щодо використання маркувань "з ГМО", "без ГМО", "вироблено з ГМО-сировини" відповідно до норм законодавства ЄС. Споживач повинен бути впевнений у продукції, яку він споживає та мати право вибору.

Нагадаємо, в Україні вже існувало законодавство, яке регулювало питання вирощування ГМ-культур. Згідно з чинним законом, в Україні можна вирощувати зареєстровані лінії ГМО, але жодної зареєстрованої лінії немає. Тому фактично вирощування ГМ-продукції є незаконним, кажуть представники агросектору.

Втім, за підрахунками Української зернової асоціації, у країні вирощується нелегально близько 5% ГМ-кукурудзи, 30% ГМ-сої та 35-40% ГМ-ріпаку. Такий стан виник через те, що немає дієвих механізмів контролю за виконанням законодавства про регулювання вирощування та обігу ГМО, пояснював голова асоціації Сергій Іващенко. Не факт, що вони з'являться на практиці після імплементації нового законодавства, вважає він.

Як повідомляв OBOZREVATEL, за даними ЗМІ, країна-агресор Росія та член НАТО Туреччина за участю Катару та Угорщини можуть готувати новий меморандум щодо експорту зерна на невигідних для України умовах. Москва пропонує доставляти "російське" зерно (яке, швидше за все, є краденим українським) в "країни, що потребують".

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader