Польська компанія зобов’язалась поставити МОУ зброю на мільярди гривень і зірвала всі контракти - ЗМІ
Міністерство оборони України у 2022 році уклало кілька контрактів із польською компанією "Alfa" про постачання різного виду зброї та боєприпасів, які так і не були виконані. При цьому завдяки отриманим авансам станом на 2023 рік компанія заборгувала МОУ понад 3,5 млрд гривень, пише «Українська правда» у своєму розслідуванні.
Видання зазначає, що відомо про щонайменше сім угод, які Міноборони уклало напряму з "Alfa". При цьому фірма протермінувала зобов’язання уже під час виконання першого контракту, однак це не зупинило українське відомство підписувати з нею все нові та нові угоди, попри або відсутні поставки, або доставлені неякісні товари. Зараз частину з цих угод оскаржують у міжнародному арбітражі.
Так, першу угоду з польською «Alfa» підписали у квітні 2022 року на поставку бронежилетів і шоломів. Компанія мала поставити засоби захисту до травня, але не змогла зробити цього на 100% навіть у липні.
Сума тієї угоди складала 24,5 мільйона євро зі 100% передоплатою. І якщо всі бронежилети (20 тис одиниць) та плити до них (40 тис одиниць) таки поставили в Україну, то із привезених 16 тисяч шоломів 11 тисяч повернули одразу як непридатні, а ще 5 тисяч так і не прийняли на баланс ЗСУ і лежали на складі.
В кінці квітня 2022 МОУ та "Alfa" підписали угоди на суму близько 3,3 мільярда гривень (майже 64,4 мільйона євро) на постачання кількох самохідних гаубиць "Гвоздика", 122-мм боєприпасів до гаубиці Д-30 та 122-мм ракет до "Града". По кожній із них польська компанія отримала по 50% авансу.
Видання зазначає, що із цього контракту в Україну приїхали лише 10% припасів до Д-30, третина ракет до "Града", а "Гвоздики", хоч і приїхали всі, але в такому стані, що точно не відповідає заявленому в угоді технічному класу. Щодо них МОУ зараз намагається вибити з постачальника компенсацію.
Станом на початок 2023-го за трьома квітневими угодами 2022 року "Alfa" мала майже 1,7 мільярда гривень дебіторської заборгованості перед МОУ.
У червні 2022 року, коли перші контракти уже були зірвані, Міноборони уклало із компанією ще три контракти на суму близько 2,6 мільярда гривень та оплатило половину суми.
Цього разу контракти передбачали поставку:
- 120-мм мін (понад 11 мільйонів євро авансу);
- 152-мм снаряди для гаубиці "Гіацинт" (18 мільйонів євро авансу);
- 152-мм снаряди до САУ "Дана" (13 мільйонів євро передоплати).
Снарядів для "Гіацинта" приїхало близько 40%; 120-мм мін поставили менше, ніж 1% від контракту; снарядів до "Дани" не поставили взагалі.
«Тепер МОУ намагається повернути 27 мільйонів євро передоплати та стягнути ще майже 13 мільйонів євро штрафів за зірвані поставки», - зазначають журналісти.
При цьому, згідно з матеріалами, усі три перші угоди з «Alfa» були ймовірно підписані з боку МОУ керівником департаменту військово-технічної політики Владиславом Шостаком, якого в червні 2022 звільнили із посади.
Замовлення в «Alfa» робило не тільки Міноборони напряму, а й через державного спецімпортера зброї фірму «Прогрес». Наприкінці квітня того ж 2022 року вона уклала три контракти на поставки боєприпасів на понад 17 мільярдів гривень. При цьому ціна снарядів через українського посередника на 57% перевищувала ціну за контрактом з МОУ.
Видання зазначає, що ці угоди курував заступник директора та колишній заступник міністра оборони Олександр Миронюк, у якого під час обшуку в дивані виявили близько мільйона доларів різною валютою.
Контракт для "Прогресу" польський підрядник виконав на 80%, але все одно на початок 2023 року мав понад 200 мільйонів гривень заборгованості перед Міноборони.
Укладало Міноборони із "Alfa" ще й восьму угоду, але цього разу без передплати. В жовтні в компанії замовили ще 20 тисяч шоломів і 50 тисяч бронежилетів на суму майже 50 мільйонів євро. Шоломи в Україну так і не поставили, а половина поставлених бронежилетів не пройшла балістичних випробувань.
Сама фірма «Alfa» була заснована як товариство з обмеженою відповідальністю 2005 року. Вона займається торгівлею різного роду продукцією, зокрема військовою. У 2020 році компанія показала 1,23 мільйона злотих (трохи більше, ніж 300 тисяч євро) прибутку, у 2021-му "Alfa" заробила 7,4 мільйона злотих (близько 1,8 мільйона євро).Фінансової звітності за 2022 рік, коли компанія підписала контрактів на сотні мільйонів в Україні, "Alfa" досі не подала, а в першому півріччі 2023 року фірма уже чотири рази змінювала дані про себе в реєстрах, що може бути способом відтягнути подання звітності.
У травні стало відомо, що Міноборони подало позови до суду на спецекспортерів за прострочену дебіторську заборгованість на 8,9 млрд грн. Однак згодом Мінфін підтвердив – це далеко не вся сума дебіторської заборгованості Міністерства оборони. Як Міноборони бореться з корупцією, які компанії та персони за цією «боротьбою» стоять читайте у статті аналітика Центру протидії корупції Дар’ї Каленюк для ZN.UA «У Міноборони Резнікова спустили «в трубу» 36 мільярдів бюджетних гривень».