![«Збиті льотчики росії» — документалка ГУР про нашумілу спецоперацію з гелікоптером Мі-8 пкс рф і не тільки](https://thumbor.my.ua/yltFFLlgFjGuX-xZJfibTose09k=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F8356613bfca00bcdb9a0d52ef45eaace.jpg)
«Збиті льотчики росії» — документалка ГУР про нашумілу спецоперацію з гелікоптером Мі-8 пкс рф і не тільки
Документальний фільм ГУР «Збиті льотчики росії» розкрив особу російського пілота, який перегнав до України гелікоптер Мі-8АМТШ у межах спецоперації української Воєнної розвідки під кодовою назвою «Синиця».
Допомагаємо
28-річний пілот Максим Кузьмінов до початку повномасштабного вторгення служив у 319-му окремому вертолітному полку армійської авіації держави-агресора ― в/ч 13984 із пунктом постійної дислокації у приморському краї рф.
«Я ухвалив рішення не брати участь у злочинній війні проти України ще в грудні 2022 року. Поштовхом до такого рішення стало повне розуміння всього, що відбувається. Я розумів, що ця війна ― це жорстокий злочин», – розповідає Кузьмінов.
Максим каже, що був підписаний на сторінку ГУР МО України у соцмережах, де й відшукав необхідні контакти, а згодом розпочав секретну переписку з українськими агентами, яка тривала близько пів року.
«Мене ніхто не примушував. Десь пів року ми будували маршрути, думали, як краще і безпечніше все організувати, і 9 серпня 2023 року все сталося», ― пояснив чоловік.
9 серпня о 16:30 пілот злетів з аеродрому «курськ». У районі н. п. шебекіно летів уже на наднизькій висоті у режимі радіомовчання. Під час перетину кордону по вертольоту відкрили вогонь зі стрілецької зброї: на думку Максима, це були росіяни.
![«Збиті льотчики росії» — документалка ГУР про нашумілу спецоперацію з гелікоптером Мі-8 пкс рф і не тільки](https://thumbor.my.ua/3BEEs0YiKIafIbm8XsT4YMRTdGk=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2Fff58b7841c34a4c66e4e40fa94a76e2f.jpg)
Кузьмінов піл час атаки зазнав поранення у ногу, але зрештою йому вдалось відлетіли на 20 кілометрів від кордону та приземлитись в попередньо узгодженому місці. З пілотом початково перебували ще два члени екіпажу, які не знали про реальні плани Максима ― їх довелось ліквідувати, коли вони почали поводити себе агресивно та залишили вертоліт, прямуючи в бік кордону.
«Ніхто не знав, що зі мною. Мабуть, днів 3-4 ніхто не розумів, що сталося. Перелетів успішно, приземлився», ― каже пілот.
Кузьмінов розповів, що в рф у нього залишився власний літак, хороша зарплата та дві квартири.
«Зараз для мене це не важливо. Головне ― не воювати проти України», ― додає Максим, закликаючи й інших пілотів рф наслідувати його приклад.
Згідно з законом, Україна має виплатити пілоту грошову компенсацію, гарантувати безпеку йому та членам родини (сім’я також успішно була перенаправлена на безпечну територію), а також надати право вибору щодо подальшого місця проживання і роботи.
«Зараз Максим вільна людина у вільній країні. Він розмірковує про намір долучитися до Сил Оборони України й далі протидіяти російській агресії. Але це буде його рішення ― людини, яка зробила свідомий вибір», ― наголосив представник ГУР Андрій Юсов.
«Трофейний» Мі-8 АМТШ незабаром поповнить парк бойових вертольотів України, однак результати операції вже надали нашій державі важливу інформацію про технологічне обладнання на борту, що «вже суттєво вплинуло на боєздатність ворожої авіації».
![«Збиті льотчики росії» — документалка ГУР про нашумілу спецоперацію з гелікоптером Мі-8 пкс рф і не тільки](https://thumbor.my.ua/_W8SfP4Ml5OxEIC2rSm2Xu1uYMI=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2Fc537bba963d399b7ed2294de0807f4f8.jpg)
Роман Іванина
Кріпак-фрілансер
«Це матиме довготривалі згубні наслідки для планів ворога, а українській розвідці дозволить краще зрозуміти ворожу систему звʼязку та безпеки», – пишуть на сторінці ГУР.
Серед іншого у документальному фільмі ГУР згадувалось про атаку на російські авіабази «Дягілєво» та «Енгєльс», здійснену у грудні 2022 року з використанням перероблених Ту-141 «Стриж». У результаті вдалось пошкодити три Ту-95 та один Ту-22, 6 російських військових загинуло і ще 11 поранено.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)