Про це 24 Каналу відзначив військовий оглядач з Ізраїлю Давид Шарп. Є загроза ескалації бойових дій.
Ситуація щодо Нагірного Карабаху
Блокування Азербайджаном доступу до Нагірного Карабаху вже має негативні наслідки. Немає доступу гуманітарної допомоги, є випадки голоду вірменського населення, зазначив Давид Шарп. Наразі ні вірменами, ні росіянами цей коридор не контролюється.
"Азербайджан вимагає реалізації домовленостей зі створення так званого Зангезурського коридору – проїзду через Вірменію до Нахічиванської області, яка межує з Туреччиною та Іраном. Щоб Вірменія була більш послужлива, Азербайджан перекидає сили на певні ділянки і погрожує її застосуванням", – пояснив ситуацію військовий оглядач.
Давид Шарп про ситуацію навколо Нагірного Карабаху: дивитись відео
Росія ж мала бути союзницею Вірменії. Раніше з нею вибудовувалися партнерські відносини. Зокрема, у питаннях закупівлі зброї.
І це ставило Росію перед дилемою: повністю виконати союзницькі обов'язки з Вірменією, яка є бідною країною. Чи про продовжити мати справу з Азербайджаном, який має ринок і союзника Туреччину,
– сказав Шарп.
Росія, ймовірно, обрала другий варіант і Азербайджан переміг. Сьогодні країна-агресорка має власні величезні проблеми у війні, яку розв'язала проти України, і не має сил та можливостей виконувати свої зобов’язання. Азербайджан цим користується.
"Вірмени розуміють, що покладатися на Росію немає сенсу. Пашинян (прем'єр-міністр Вірменії – 24 Канал) сказав, що це була стратегічна помилка. Інша справа – виходу у них не було особливо. Останні тижні вірменське керівництво дає Росії зрозуміти: або вони виконують свої вимоги і розблокують Лачинський коридор, або ті змінять до них ставлення", – додав військовий оглядач.
Загалом ситуація серйозна. Якщо буде загроза ескалації бойових дій, Вірменія значно слабша за Азербайджан. Присутність російського контингента символічна. І є ще одне питання – як діятиме, зокрема, Іран. На думку Давида Шарпа, воювати у іранців немає бажання.
Що відомо про заяву Пашиняна: основне
- Днями вірменський прем'єр-міністр Нікол Пашинян в інтерв'ю італійським ЗМІ заявив, що покладання на Росію у питаннях гарантування безпеки було стратегічною помилкою. Москва не дала результатів і згортає свою роль в регіоні.
- Він додав, що на думку Москви Вірменія – не достатньо проросійська. Оскільки та втрачає свої позиції у Південному Кавказі. Натомість Пашинян звинуватив російських миротворців у невиконанні своєї роботи.
- Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном розпочався у 1988 році. У 1994-му встановили режим припинення вогню. Попри досягнуте перемир'я, його неодноразово порушували. Після другої ескалації у 2020 році Азербайджан та Вірменія підписали мирну угоду за посередництва Росії.