Ровер NASA Perseverance зміг “вичавити” з атмосфери Марса кисень, яким можна дихати. Пристрій розміром з мікрохвильову піч виробив 122 грами цінного матеріалу. Цієї кількості достатньо для підтримки життя астронавта протягом трьох годин.
Необхідний елемент марсохід виготовив за допомогою пристрою Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE). Він генерує кисень шляхом перетворення вуглекислого газу. Щоправда, процес дуже тривалий — на першу партію знадобилося два роки.
Механізм працює таким чином: спочатку набирається вуглекислий газ, потім атоми кисню відокремлюються від CO2 і проходять перевірку на чистоту. Після цього придатні для дихання поміщаються у спеціальну капсулу, а залишки викидаються в атмосферу у вигляді чадного газу. Наголошується, що цей пристрій підходить і для виробництва ракетного палива.
Тепер у нас є технологія, яка може перетворювати місцеві ресурси на корисні продукти для майбутніх дослідницьких місій.Труді Кортес – Директор Управління космічних технологій (STMD) у NASA
Зважаючи на те, що атмосфера Марса на 95% складається з вуглекислого газу, нестачі у похідному матеріалі не буде. Але треба шукати способи прискорення процесу. І це не єдина проблема на шляху підкорення планети. Сильний холод на ній (середня температура становить -62°C) може швидко заморозити людину без скафандра, а низький атмосферний тиск одночасно з цим закип’ятити кров у його жилах. Також не варто забувати про високий рівень канцерогенної радіації. Джерело