ATACMS та Taurus: чи отримає Україна ці ракети
ATACMS та Taurus: чи отримає Україна ці ракети

ATACMS та Taurus: чи отримає Україна ці ракети

Питання про постачання Україні далекобійних ракет зрушило з місця. У США чотири сенатори-республіканці написали відкритий лист президенту Джо Байдену, в якому закликали негайно передати Україні ракети ATACMS.

Проукраїнське лобі у США вимагає поставити Києву далекобійні ракети

"Ми звертаємося до Вас з наполегливим проханням негайно відправити в Україну армійські тактичні ракетні комплекси MGM-140 (ATACMS). Подальша затримка ще більше підірве інтереси національної безпеки США і продовжить цей конфлікт", - йдеться в листі сенаторів Роджера Вікера, Тома Коттона, Сюзанни Коллінз та Ліндсі Грем.

Вони зазначають, що надання ATACMS дозволить Україні завдавати ударів по ключових російських об'єктах логістики та зв'язку, а також по місцях запуску крилатих ракет та безпілотників на території окупованої Росією України.

"Зокрема, слід негайно відправити варіант ATACMS з унітарною боєголовкою великої дальності. Нещодавній український удар по військово-морському порту Севастополя з використанням британської зброї великої дальності Storm Shadow продемонстрував бойову ефективність такої зброї", - йдеться у листі.

При цьому додається, що надання ракет Україні максимально підвищить ймовірність успіху її нинішнього контрнаступу та подальших операцій. ATACMS також може підвищити здатність України знищувати російські оборонні формування.

Байден думає

Влада США також уже не виключає, що може поставити Києву ракети ATACMS. Як заявив координатор Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі, дискусії щодо можливої ​​передачі Україні ракет великої дальності ATACMS досі тривають у Білому домі. За його словами, президент США Джо Байден хоче, щоб це питання спочатку було розглянуте компетентними відомствами.

"Президент не сказав, що зробить це, але він все ще хоче, щоб міжвідомчі органи, міністерство оборони, державний департамент, Рада національної безпеки розглянули питання щодо ATACMS. Вони (питання - ред.) не скасовуються", - пояснив він.

За словами спікера Білого дому, у Сполучених Штатах тривала розмова про ці крилаті ракети великої дальності, і ця розмова триває. Але рішення ще не ухвалено.

ATACMS працює в будь-яких погодних умовах

Оперативно-тактичний ракетний комплекс ATACMS (Army Tactical Missile System) призначений для ураження точкових цілей, таких як командні пункти, пускові установки ракет, об'єкти ППО, вузли зв'язку, склади ПММ, розташовані в глибині оборони противника в будь-яких погодних умовах, у будь-який час доби. Для запуску ракети використовується модернізована пускова установка M270 залпового вогню системи MLRS (Multiple Launch Rocket System).

Артилерійська частина модернізованої пускової установки M270, змонтована на гусеничній базі американської бойової машини піхоти, включає:

  • нерухома основа, встановлена ​​на корпусі шасі,
  • поворотну платформу із закріпленою на ній частиною, що коливається, в броньованій коробчатій фермі якої знаходяться два ТПК,
  • механізми заряджання та наведення.

Ракета MGM-140B є оперативно-тактичною ракетою зі збільшеною до 300 км дальністю польоту.

Характеристики ракети:

  • Загальна вага – 1670 кг
  • Довжина – 3,98 м
  • Дальність стрілянини - 300 км.
  • Розмах крил – 0,82 м
  • Число ракет на стандартній бойовій машині - 2

Своє бойове хрещення система отримала в операції "Буря в пустелі". Система ATACMS використовувалася для знищення батарей ППО та вузлів зв'язку іракських військ. Під час операції було знищено близько 200 вантажних автомашин та техніки. Ефективність бойового застосування цих систем виявилася досить високою.

ATACMS може вразити ціль на відстані 300 км. Фото: REUTERS

Німеччина зважує всі аспекти

У цей же час і в Німеччині назріває вирішення питання щодо надання Україні ракет Taurus. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус у понеділок перед засіданням Контактної групи з питань оборони України на авіабазі «Рамштайн» підтвердив, що Берлін також розглядає питання щодо надання Києву далекобійних ракет Taurus.

"Обов'язок всього німецького уряду – дуже ретельно зважувати кожну поставку зброї. Необхідно з'ясувати безліч політичних, юридичних, військових та технічних аспектів. Це нелегко. Німецький уряд ще не вирішив, чи відправляти крилаті ракети Taurus", – додав він.

Пісторіус сказав, що Берлін веде з Києвом діалог про умови використання Taurus – зокрема, завдання ударів тільки на українській території, а також розгортання цих ракет, що може вимагати допомоги Бундесверу.

Taurus дістає на 500 км

Ракета Taurus – це авіаційна крилата ракета класу «повітря-земля», призначена для високоточних ударів та ураження високозахищених та поглиблених цілей. Taurus є прямим конкурентом крилатої ракети Storm Shadow та SCALP, спільної англо-французької розробки. Обидва види ракет можна використовувати дуже гнучко, але дальність дії Taurus трохи більша.

Ракета знаходиться на озброєнні Бундесверу з 2005 року та має дальність поразки 500 км. Базові ракети Taurus оснащені тандемною бетонобійною бойовою частиною типу MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, High Sophisticated and Target Optimised). Заряд бойової частини - кумулятивний, основний заряд - фугасний, розміщений у міцному корпусі. Форма бойової частини ракети розроблена для пробивання бетону та важких порід ґрунту.

Дальнобійна крилата ракета має комбіновану систему наведення, що складається з трьох підсистем:

  • IBN - навігація заснована на зображенні,
  • TRN - навігація по еталону ландшафту,
  • MIL-GPS – глобальна система позиціонування.

Використання комбінованої системи наведення дозволяє ракеті літати на великі відстані без підтримки GPS. При цьому висока точність наведення забезпечується автономною інерційною системою навігації, яка періодично коригується в польоті за даними від РЛС.

На підльоті до мети включається інфрачервона головка самонаведення, що забезпечує наведення ракети кінцевому ділянці польоту. На ракеті встановлено турбореактивний двигун Williams International P8300-15.

Характеристики ракети

  • Вага фугасного заряду разом із корпусом - 400 кг.
  • Загальна вага бойової частини – 480 кг.
  • Дальність дії – 500 км.
  • Вага – 1400 кг.
  • Довжина – 5 метрів.
  • Швидкість польоту – 0,6-0,95 Маха (до 1163 кілометрів на годину).

Німецький Taurus дістає 500 км. Фото: стоп-кадр відео bundeswehr.de

Теги за темою
США Німеччина
Джерело матеріала
loader
loader