Зернова криза: Польщі та Україні слід пригальмувати і стишити свою риторику
28 вересня на запланованій Єврокомісією зустрічі координаційної платформи розпочнуться пошуки реального і взаємовигідного компромісу між Україною та Польщею у питанні експорту сільськогосподарської продукції, зокрема зернових. Про це пише Микола Гаврись, кандидат економічних наук, директор АФ «Позитив», у статті «Зернова криза» у відносинах Польщі й України: аналіз без емоцій».
Пошук компромісних рішень насамперед потребує беземоційного підходу. І Польща, і Україна мають зрозумілі і справедливі підстави для багатьох своїх дій, але знадобляться і поступки у певних питаннях. Виправлення своїх помилок, співпраця, здорова конкуренція та щира дружба абсолютно відповідають національним інтересам обох держав, й у результаті приведуть їх до процвітання і набуття лідерських позицій у регіоні.
Обидві країни мають аргументи на свою користь. Не відкидаючи того факту, що вітчизняні агротрейдери можуть дещо вільно інтерпретувати польські закони і порушувати встановлені правила транзиту продукції, постачаючи її на територію Польщі, зазначимо, що українське зерно не телепортується з українських елеваторів на польські, і без добровільної участі польських покупців і певних посадовців здійснення подібних операцій було б неможливим. Впроваджуючи односторонні і не цілком ринкові заборони, польський уряд повинен контролювати їхнє виконання на своїй території.
Польща є членом СОТ і ЄС, а отже, зобов’язана виконувати певні правила, і те, що вони інколи бувають невигідними, не дає законних підстав цього не робити.
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.