Байден розкритикував Трампа та його прибічників, назвавши їх загрозою для демократії у США
Президент США Джо Байден зробив нові різкі попередження про загрозу для демократії у Штатах під час великої промови в четвер, 28 вересня, використавши центральний аргумент у потенційному матчі-реванші з попередником-республіканцем Дональдом Трампом. Про це повідомляє CNN.
"Зараз в Америці відбувається щось небезпечне", - заявив Байден під час промови в Арізоні, де він також вшановував пам'ять покійного сенатора-республіканця Джона Маккейна.
"Існує екстремістський рух, який не поділяє основних переконань нашої демократії: рух MAGA (Make America Great Again “Зробімо Америку великою знову” – гасло кампанії Трампа – ред.). Немає сумнівів, що сьогоднішня Республіканська партія керується і залякується республіканськими екстремістами MAGA. Їхній екстремістський порядок денний, якщо він буде реалізований, докорінно змінить інститути американської демократії”, - додав президент США.
Це різке послання стало найрішучішою спробою Байдена заявити про антидемократичну поведінку Трампа відтоді, як колишньому президенту було висунуто кримінальне звинувачення за спроби скасувати результати виборів 2020 року. Заява дала уявлення про майбутню передвиборчу промову Байдена, зосереджену на словах і діях Трампа як загрозі демократії. Байден заявив, що його попередник керувався не Конституцією чи порядністю, а "помстою".
Але оскільки перевага Трампа серед інших потенційних республіканських кандидатів залишається незмінною, а позиція самого Байдена загрузла в низькому рівні схвалення, президент США загострює критику свого найімовірнішого суперника на виборах 2024 року.
"Трамп каже, що Конституція дає йому право робити все, що він захоче на посаді президента. Я ніколи не чув, щоб президенти робили все, що заманеться. Я ніколи не чув, щоб президенти говорили про таке жартома”, - сказав Байден.
Він натякнув на нещодавню пропозицію Трампа стратити голову Об'єднаного комітету начальників штабів генерала Марка Міллі, додавши, що мовчання республіканців щодо цього коментаря було "оглушливим".
Припинення ерозії демократичних інститутів і цінностей було центральним питанням у рішенні Байдена балотуватися в президенти у 2020 році, і воно, ймовірно, знову стане ключовим у його передвиборчій кампанії.
"Ми всі повинні пам'ятати: Демократії не обов'язково гинуть під дулом гвинтівки. Вони можуть загинути, коли люди мовчать, коли вони не можуть піднятися", - сказав Байден.
"Я вірю у вільні та чесні вибори і мирну передачу влади. Я вірю, що в Америці немає місця - жодного, жодного, жодного місця - політичному насильству", - додав він.
Радники Байдена обрали день промови — після других республіканських дебатів, сподіваючись вписати Байдена в новинний цикл, в якому в іншому випадку домінувала б боротьба за перемогу в Республіканській партії. Трамп пропустив дебати, натомість виступив з промовою в Мічигані.
Промова відбулася в момент політичної невизначеності для Байдена, оскільки він зіштовхується з постійними питаннями про свій вік, несхваленням його роботи і звинуваченнями на адресу сина Хантера. У четвер республіканці в Палаті представників провели перше слухання у межах процедури імпічменту Байдена.
Багато високопоставлених демократів вважають, що коли виборці почнуть сприймати вибори 2024 року як змагання між Байденом і Трампом, ставки стануть зрозумілішими, а позиції чинного президента покращаться.
Захист демократії - це питання, яке, на думку союзників Байдена, залишається глибоко актуальним для виборців, навіть через майже три роки після виборів 2020 року.
Чому прихильники ультраправого крила Республіканської партії симпатизують Путіну? Чому вони виступають проти надання допомоги Україні? Чому готові схвалити анексію Криму та Донбасу? Про світогляд виборців Трампа, ДеСантіса та Рамасвамі читайте у статті Анни Бродські-Кроткіної «У США є прихильники Путіна. Що про них потрібно знати».